Kamala Harris: Potwierdzam zaangażowanie USA w zobowiązania wobec Polski oraz sojuszników z NATO
Wiceprezydent Harris rozpoczęła w czwartek swą oficjalną wizytę w Polsce od spotkania z premierem Morawieckim. Początek rozmowy obojga polityków był otwarty dla mediów.
To bardzo ważne, by wzmocnić wschodnią flankę NATO w kontekście tego, co dzieje się w Ukrainie - ocenił premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu z wiceprezydent USA Kamalą Harris. Wiceprezydent potwierdziła zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w zobowiązania w stosunku do Polski i innych sojuszników.
- Cieszę się, że mamy tak silny sojusz ze Stanami Zjednoczonymi. To bardzo ważne, by wzmocnić wschodnią flankę NATO, w szczególności teraz, w kontekście tego, co dzieje się w Ukrainie. Musimy poświęcić trochę czasu, by omówić to, w jaki sposób pomóc Ukraińcom utrzymać ich suwerenność oraz integralność terytorialną oraz ich wolność, ponieważ oni walczą także o naszą wolność, walczą także o wolność całej Europy - powiedział premier na początku spotkania z Harris.
Premier podziękował za "bardzo odważną decyzję wprowadzenia embarga na rosyjski gaz i ropę naftową". Jak zauważył, to właśnie sprzedaż tych surowców napędza machinę wojenną Rosji.
Kamala Harris zastrzegła na początku spotkania, iż chciałaby, żeby okoliczności czwartkowego spotkania były inne. - Jestem tutaj, na wschodniej flance NATO, żeby potwierdzić zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w zobowiązania w stosunku do Polski oraz sojuszników z NATO - oświadczyła wiceprezydent USA.
- Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że jesteśmy w pełni zjednoczeni jeżeli chodzi o wiele tematów, w szczególności (jeśli chodzi) właśnie o Ukrainę. Jesteśmy gotowi do tego, żeby bronić zasad, które ważne są dla nas, jako państw NATO-wskich, czyli suwerenność oraz integralność terytorialną - podkreśliła.
Harris mówiła też o zaangażowaniu Polski i Polaków w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Wskazała, że będą rozmawiać z Morawieckim o "niesłabnącym zaangażowaniu USA we wspieranie tego regionu i ludzi z Ukrainy, o pomocy w dziedzinie bezpieczeństwa i pomocy humanitarnej", a także o tym, "co trzeba zrobić, aby upewnić się, że Rosja również zapłaci poważną cenę i poniesie ciężkie konsekwencje za swoje agresywne działania". Jak dodała, te konsekwencje będę rezultatem "naszej wspólnej pracy".
KPRM zapowiadała wcześniej, że głównym tematem czwartkowej rozmowy Morawieckiego z Harris ma być dalsza koordynacja odpowiedzi społeczności międzynarodowej na barbarzyńską agresję militarną Rosji na Ukrainę, w szczególności wzmocnienie wszechstronnej pomocy dla Ukrainy. Jak podkreślono, omówione zostaną dalsze kroki, mające na celu odcięcie Rosji od źródeł finansowania działań wojennych, w tym nałożenie sankcji obejmujących sektor energetyczny.
Posłuchaj:
Teraz z kodem UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->
DOSTĘP PREMIUM
- "Mieli dość awantur". Czesi wybrali "porządek i spokój". Nie będzie drugiego Orbana w Europie
- "Katolicyzm powinien być traktowany jak najsilniejsze narkotyki. Trzeba przed nim bronić dzieci" [FRAGMENT KSIĄŻKI]
- WOŚP nie ma nic wspólnego z polityką. "Ale Owsiak jest liderem, przywódcą i przez to jest groźny"
- "Lex Kaczyński". PiS zmienia prawo, żeby prezes nie musiał płacić Sikorskiemu? "Sekwencja zdarzeń nieprzypadkowa"
- Dostęp do legalnej aborcji w Polsce to fikcja. "Są takie województwa, w których nie ma lekarza gotowego do przerwania ciąży"
- Tu i tam kończą się podwyżki stóp procentowych. A banki przerażone. Czym?
- Przegląd Prasy styczniowej - czy mamy "enough in the tank" na początku roku?
- Zabójstwo na Nowym Świecie. Jeden z podejrzanych zatrzymany. "Pozostali nie mogą spać spokojnie"
- Banaś idzie do prokuratury ws. kontroli NIK w Orlenie. "Podejrzenie popełnienia przestępstwa"
- "Interwencja" dostała list pożegnalny ofiar wybuchu w Katowicach? Prokuratura zabrała głos: Podjęliśmy działania