Dzień Zwycięstwa w Rosji - co to za święto? Putinowska propaganda pręży militarne muskuły

9 maja to w Rosji wyjątkowa data, bowiem świętowany jest tam wówczas Dzień Zwycięstwa ZSRR nad nazistowskimi Niemcami. Kiedyś święto to było hołdem dla bohaterów walczących w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej, jednak za sprawą Władimira Putina zmieniło się w festiwal propagandy i manifestacji militarnej potęgi Rosji.

Rosja - Dzień Zwycięstwa okazją do demonstracji siły

W Rosji koniec II wojny światowej obchodzony jest 9 maja bowiem  tego dnia w 1945 roku feldmarszałek Wilhelm Keitel, szef Naczelnego Dowództwa Niemieckich Sił Zbrojnych, podpisał akt kapitulacji w radzieckiej kwaterze głównej w Berlinie-Karlshorst. W innych europejskich krajach zwykle koniec wojny świętowany jest 8 maja, czyli w dniu, w którym wszedł w życie akt kapitulacji Niemiec wobec mocarstw zachodnich podpisany przez generała pułkownika Alfreda Jodla, szefa sztabu niemieckich sił zbrojnych.

Choć obchodzony 9 maja Dzień Zwycięstwa początkowo był świętem upamiętniającym żołnierzy walczących z hitlerowskimi Niemcami, od 2005 roku, kiedy przypadła 60. rocznica tej uroczystości, stał się okazją do prezentowania militarnej potęgi Kremla. Od czasu przejęcia władzy przez Władimira Putina kolejne obchody Dnia Zwycięstwa organizowane są z dużym rozmachem a ich główną atrakcją jest odbywająca się w Moskwie na Placu Czerwonym Parada Zwycięstwa podczas której prezydent Rosji z dumą prezentuje światu swoją armię. 

Parada Zwycięstwa Moskwa 2022 godzina rozpoczęcia

Parada Zwycięstwa na Placu Czerwonym rozpoczęła się o godzinie 9.00 czasu polskiego. 

W tym roku rosyjskie MSZ zapowiedziało, że w paradzie udział weźmie "11 000 ludzi, 131 sztuk broni i sprzętu wojskowego oraz 77 samolotów". Obchody odbędą się w 28 rosyjskich miastach. Najbardziej oczekiwanym momentem będzie wystąpienie Władimira Putina. Eksperci przewidują, że rosyjski prezydent dokona analogii pomiędzy walką ZSRR z hitlerowskimi Niemcami a obecną sytuacją, w której zgodnie z kłamstwami głoszonymi przez kremlowską propagandę Rosja toczy wojnę z ukraińskimi nazistami. 

Niektórzy komentatorzy spodziewają się także, że prezydent Rosji może oficjalnie potwierdzić stan wojny z Ukrainą i ogłosić powszechną mobilizację.

Dzień Zwycięstwa w Rosji 2022 - symbol "Z" i usprawiedliwienie ataku na Ukrainę 

W niektórych rosyjskich miastach, m.in. w Jekaterynburg, obchody rozpoczęły się jeszcze przed godziną 9.00. Jak podaje NEXTA, uczestnicy marszów noszą symbol "Z".

Eksperci nie mają wątpliwości co do tego, jakie słowa padną z ust Władimira Putina podczas przemówienia na Placu Czerwonym. Prezydent Rosji prawdopodobnie powtórzy większość kłamstw rozpowszechnianych od ponad dwóch miesięcy przez rosyjską propagandę. Możemy więc spodziewać się zapewnień o samotnej walce Rosji z nazistowskimi władzami Ukrainy, wspieranymi przez NATO i Unię Europejską. Według niektórych ekspertów Putin może oskarżyć Ukrainę o rzekome planowanie "militarnego ataku na Krym i Donbas". Rzecznik Ministerstwa Obrony Ukrainy spodziewa się zaś prowokacji lub zwiększonej aktywności rosyjskich ostrzałów. 

TOK FM PREMIUM