Planujesz wakacje w Turcji? Uważaj na te zasady, bo inaczej grozi ci areszt! MSZ Turcji ostrzega!
Turcja hitem wakacji. Oto, dlaczego Polacy lubią tam spędzać wakacje
Turcja zasłużyła na numer jeden w zestawieniach najlepszych krajów na urlop.
Wielokulturowy Stambuł, piękne wybrzeże Riwiery Tureckiej, ciekawe zabytki, malownicze jaskinie Kapadocji. Do tego niewygórowane ceny i nastawienie na rodziny z dziećmi. Baseny, kolorowe zjeżdżalnie, liczne animacje dla dzieci i smaczna kuchnia powodują, że nie brakuje chętnych do wyjazdu do Turcji.
Turcja - waluta i ceny. To jeden z tańszych kierunków
Pobyt w tym kraju jest dla nas tańszy, bo złoty wzmocnił się w stosunku do tureckiej waluty liry - jedna lira to około 26 groszy.
Turcja - zasady wjazdu są ułatwione. Chętnych nie brakuje
Kolejny powód, dla którego wybieramy Turcję, to znaczne ułatwienia w podróżowaniu. Od 19 kwietnia obywatele Rzeczypospolitej Polskiej mogą podróżować do Turcji lub przejeżdżać przez nią tranzytem wyłącznie na podstawie dowodu osobistego. Nie muszą już mieć przy sobie paszportu podczas podróży turystycznych trwających maksymalnie 90 dni. Jest to rozwiązanie podobne do zasad poruszania się po Unii Europejskiej. Decyzję w tej sprawie podpisał prezydent Turcji Recep Erdogan.
W ubiegłym roku kraj ten na urlop wybrało prawie 600 tysięcy naszych rodaków. W tym roku, m.in. z powodu tych ułatwień, może być ich jeszcze więcej.
Wzrosła liczba aresztowań turystów w Turcji. Nie znali tej zasady
Wyjazd za granicę powinien zawsze odbywać się po zapoznaniu z zasadami i zwyczajami panującymi w danym kraju. W Turcji obowiązuje jedna, mało znana zasada, której złamanie może przynieść niemiłe konsekwencje.
Nielegalne jest nieposiadanie przy sobie jakiegoś dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Należy zawsze mieć przy sobie paszport lub pozwolenie na pobyt. Władze tureckie mogą zatrzymać turystów w celu przeprowadzenia kontroli tożsamości. Należy zawsze współpracować z urzędnikami przeprowadzającymi kontrolę. Brak dokumentu może skutkować aresztowaniem - uprzedza MSZ Turcji.
Nie zapominajmy zatem o zabraniu z hotelu i noszeniu zawsze przy sobie dokumentu - paszportu lub innego dokumentu tożsamości ze zdjęciem, np. dowodu osobistego.
Na stronie gov.pl czytamy też, że 18 lipca 2018 r. przestał obowiązywać trwający od 2016 r. stan wyjątkowy. Jednak uprawnienia organów bezpieczeństwa pozostały bardzo szerokie. "Zwracamy uwagę, że władze miejscowe śledzą aktywność dotyczącą Turcji w Internecie, w tym w mediach społecznościowych. Jeśli władze uznają, że jakiś wpis szkodzi Turcji lub ją obraża, mogą zatrzymać lub wydalić z kraju autora tekstu" - brzmi ostrzeżenie.
-
Kto stoi za atakiem dronów na Moskwę? Trzy możliwe wersje. "Każda fatalna dla Rosji"
-
"Lex Tusk" to "chamówa na wygrywanie wyborów" i "sanacja 2.0". Czy komisja stanie się memem?
-
"Mężczyźni trzymali ją za włosy i gwałcili, a matka patrzyła. Czasem się uśmiechała". Dramat małych uchodźców z Ukrainy
-
Rzecznik PiS o wpisie Tomasza Lisa: Hejt, agresja i pogarda
-
W co gra Ukraina ws. kontrofensywy? "Być może za dużo się spodziewamy"
- Wyniki Lotto 30.05.2023, wtorek [Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Ekstra Pensja, Ekstra Premia]
- "Nie ma lex anty-Tusk, jest lex anty-Putin". Czarnek: Tusk sam się w to wkomponowuje
- Rotnicka komentuje zapowiedź startu Giertycha do Senatu. "Nie wiem co nim kierowało, nie jestem psychologiem"
- Prof. Pyrć odchodzi z Narodowej Rady Rozwoju. To protest przeciwko decyzji Andrzeja Dudy ws. "lex Tusk"
- Cień Rosji w tle wielkiej fuzji Orlenu z Lotosem? "W tej transakcji jest wiele znaków zapytania"