Szczyt NATO w Madrycie. "Rosja jest najważniejszym i bezpośrednim zagrożeniem"

Nasze poparcie dla Ukrainy jest niewzruszone - deklarował Jens Stoltenberg podczas konferencji na zakończenie szczytu NATO w Madrycie. "Rosja jest najważniejszym i bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa sojuszników oraz dla pokoju i stabilności w obszarze euroatlantyckim" - tak brzmi najważniejszy zapis deklaracji końcowej szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego.

"Mamy do czynienia z wyraźnymi zagrożeniami ze wszystkich kierunków strategicznych. Federacja Rosyjska jest najważniejszym i bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa sojuszników oraz dla pokoju i stabilności w obszarze euroatlantyckim. Terroryzm, we wszystkich swoich formach i przejawach, nadal stanowi bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa naszych społeczeństw oraz międzynarodowej stabilności i dobrobytu" - czytamy w dokumencie uzgodnionym przez przywódców państw Sojuszu Północnoatlantyckiego.

"W najostrzejszych słowach potępiamy rosyjską agresję na Ukrainę. Poważnie podważa ona bezpieczeństwo i stabilność międzynarodową. To rażące naruszenie prawa międzynarodowego. Przerażające okrucieństwo Rosji spowodowało ogromne ludzkie cierpienie i masowe przesiedlenia, nieproporcjonalnie dotykaj±ce kobiety i dzieci. Rosja ponosi pełną odpowiedzialność za tę humanitarną katastrofę" - ocenili uczestnicy szczytu.

Podkreślili, że ich zdaniem Rosja celowo zaostrzyła również kryzys żywnościowy i energetyczny, dotykający miliardy ludzi na całym świecie, w tym poprzez swoje działania wojskowe.

"Sojusznicy ściśle współpracują, aby wesprzeć międzynarodowe wysiłki na rzecz umożliwienia eksportu ukraińskiego zboża i złagodzenia światowego kryzysu żywnościowego. Będziemy nadal przeciwstawiać się kłamstwom Rosji i odrzucać jej nieodpowiedzialną retorykę. Rosja musi natychmiast przerwać tę wojnę i wycofać się z Ukrainy. Białoruś musi zakończyć swój współudział w tej wojnie" - wezwali natowscy liderzy.

"Nasze poparcie dla Ukrainy jest niewzruszone"

- Ukraina może liczyć na pomoc NATO tak długo, jak będzie ona potrzebna; Sojusz musi współpracować bliżej z partnerami, które podzielają poglądy jego państw członkowskich - powiedział sekretarz generalny Jens Stoltenberg podczas konferencji prasowej na zakończenie szczytu w Madrycie.

Przywódcy NATO podjęli historyczną decyzję o zaakceptowaniu wniosków Finlandii i Szwecji w sprawie akcesji do Sojuszu. Sojusznicy uzgodnili też, że należy zwiększyć finansowanie Sojuszu - oświadczył Stoltenberg. - Przyjęta na szczycie nowa koncepcja strategiczna Sojuszu jest reakcją na pogarszające się relacje z Rosją - wyjaśnił. - Nasze poparcie dla Ukrainy jest niewzruszone - podkreślił Stoltenberg.

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM