"Potrzebne jest oddramatyzowanie sytuacji". Morawiecki odpowiada wiceszefowej KE ws. ustawy Dudy o SN

- Polska ustawa o Sądzie Najwyższym nie wypełnia warunków zawartych w Krajowym Planie Odbudowy - powiedziała wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova. I zastrzegła, że przy braku rozwiązań odpowiadających kamieniom milowym, Polska nie dostanie pieniędzy z Unii Europejskiej.
Zobacz wideo

Wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Verę Jourovą zapytano na Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych PE, czy nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym wypełnia warunki określone w KPO, informuje tvn24.pl. 

- Nie, nie wypełnia - odpowiedziała krótko. - Polska będzie musiała zastanowić się nad tymi warunkami i jeśli nie będzie wystarczającej reakcji w prawnie wiążących przepisach dotyczących polskich sędziów, które odpowiadają warunkom z kamieni milowych, nie wypłacimy pieniędzy. Ale powtarzam jedynie to, co szefowa Komisji już powiedziała - dodała.

Do sprawy odniósł się już rzecznik Komisji Europejskiej. Proszony o komentarz przez korespondenta TVN24 zapewnił, że "ta nie rozpoczęła jeszcze oceny polskich ustaw pod kątem kamieni milowych". - Nie jesteśmy na tym etapie, by dokonywać takiej oceny, to dopiero przed nami. Dziś nie możemy więc powiedzieć, czy przepisy wypełniają kamienie milowe, czy też nie - podkreślił.  

O komentarz do wypowiedzi wiceszefowej KE zapytano także premiera Mateusza Morawieckiego.  - Polska i wszystkie inne kraje członkowskie Unii Europejskiej mają wskaźniki i cele do wykonania. Niektóre wskaźniki wykonuje się w stu procentach, inne trochę mniej. Wtedy następuje proces dyskusji, negocjacji z Komisją Europejską - wskazał.

Podkreślił przy tym, że Europa potrzebuje dziś "jedności, wspólnego frontu wobec tego kraju, którzy rzucił rękawicę porządkowi geopolitycznemu całego świata, który naruszył pokój w Europie".

- Potrzebujemy tu jedności i solidarności. Dlatego jak ktoś po aptekarsku będzie chciał mierzyć wskaźniki i cele, to oczywiście, że coś tam może nie pasować. Potrzebne jest oddramatyzowanie sytuacji. Ale będziemy walczyli o swoje racje -  dodał premier. I podkreślił, że jest "dobrej myśli" i liczy, że pierwsze środki z Krajowego Planu Odbudowy trafią do Polski "na przełomie tego i przyszłego roku".

Komisja Europejska zaakceptowała na początku czerwca polski Krajowy Plan Odbudowy (KPO). To krok w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy.

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny. Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM