Papież Franciszek chce jechać do Kijowa i Moskwy. Mówi o "małym okienku" od Putina

"Możliwe, że kiedy wrócę z Kanady, uda mi się pojechać na Ukrainę" - powiedział papież Franciszek w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla agencji Reutera. Powtórzył, że chciałby też pojechać do Rosji. Zdementował medialne pogłoski, jakoby miał się podać do dymisji w sierpniu, ale nie wykluczył rezygnacji w przyszłości z powodu choroby.
Zobacz wideo

Podróż papieża do Kanady zapowiedziano na 24-30 lipca. Mówiąc o ewentualnej podróży na Ukrainę, Franciszek oświadczył: "Chciałbym pojechać i chciałem jechać najpierw do Moskwy. Wymieniliśmy wiadomości o tym, bo myślałem, że jeśli rosyjski prezydent (Władimir Putin) dałby mi małe okienko, by przysłużyć się sprawie pokoju...".

"Teraz jest możliwe, że kiedy wrócę z Kanady, to może uda mi się pojechać na Ukrainę" - wyjaśnił papież. "Pierwszą rzeczą jest to, by pojechać do Rosji, by pomóc w jakiś sposób, ale chciałbym pojechać do obu stolic" - dodał.

Papież Franciszek o swoim zdrowiu

Odniósł się też do pogłosek o swojej rezygnacji i je zdementował.

Franciszek zauważył, że jego plany wizyty w mieście L'Aquila, gdzie pochowany jest Celestyn V, który zrezygnował z papiestwa w XIII wieku, oraz zapowiedź narady z kardynałami pod koniec sierpnia wywołały plotki o jego rychłej dymisji. "Ale mnie to nigdy nie przyszło do głowy. W chwili obecnej nie, nie, naprawdę" - zapewnił Franciszek.

Jednocześnie, zapytany o to, czy kiedyś mógłby ustąpić z powodu stanu zdrowia, odparł: "Nie wiemy. Bóg powie". Zapytany, jak się czuje, odpowiedział żartobliwie: "Wciąż żyję".

Wyjaśniając kwestię swoich problemów z kolanem, przez które musiał odwołać podróż do Afryki i przez kilka tygodni poruszał się na wózku, ujawnił, że doszło tam do "małego pęknięcia", kiedy źle postawił nogę, gdy miał stan zapalny więzadła. "Czuję się dobrze, powoli jest coraz lepiej" - zapewnił i dodał, że pomaga terapia laserowa i magnetyczna kolana.

Papież zdementował także plotki, jakoby wykryto u niego nowotwór przed rokiem, gdy przeszedł operację jelita. Wyjawił zarazem, że nie chciał poddać się operacji kolana, bo narkoza w czasie tamtego zabiegu przyniosła skutki uboczne.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM