Shinzo Abe nie żyje. Były premier Japonii zmarł po postrzeleniu

Były premier Japonii Shinzo Abe nie żyje. Zmarł w wyniku odniesionych obrażeń po postrzeleniu - podała japońska agencja NHK, powołując się na źródła w partii Abego.
Zobacz wideo

Do ataku doszło w piątek, około 11:30 czasu lokalnego, w mieście Nara na zachodzie kraju. Shinzo Abe pojechał tam wygłosić przemówienie na wiecu poparcia dla partyjnego kolegi, który startuje w niedzielnych wyborach. Według świadków strzały padły dwa - drugi trafił byłego premiera od tyłu w szyję. Po nim Shinzo Abe osunął się na ziemię i stracił przytomność.

Policja od razu zatrzymała napastnika. Według źródeł rządowych agencji Kyodo - jest on byłym żołnierzem Sił Samoobrony Japonii, jak formalnie nazywają się japońskie siły zbrojne.

Shinzo Abe zmarł w wyniku odniesionych obrażeń. Informację o śmierci byłego premiera przekazała japońska agencja NHK, powołując się na źródła w partii Abego.

"Z wielkim bólem przyjąłem wiadomość o śmierci b.premiera Japonii Schinzō Abe. Na zawsze zapamiętamy jego wizytę w Polsce i przyjaźń okazywaną Polsce i Polakom. Uczcijmy pamięć ofiary zbrodniczego zamachu" - napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

Shinzo Abe. Najdłużej urzędujący premier Japonii

Shinzo Abe miał 68 lat. Był synem byłego japońskiego ministra spraw zagranicznych Shintaro Abe i wnukiem Nobosuke Kishiego, premiera Japonii w latach 1957-1960. Ukończył nauki polityczne na Uniwersytecie Seikei w Musashino.

Był najdłużej urzędującym premierem Japonii. Pełnił tę funkcję łącznie 9 lat - 2006-2007 roku, a następnie w latach 2012-2020. Zrezygnował z powodu nawrotu chronicznej choroby układu pokarmowego. Jest konserwatystą. Przez lata kierował Partią Liberalno-Demokratyczną (LDP). Jako szef rządu promował zacieśnianie sojuszu z USA i stymulację gospodarczą.

TOK FM PREMIUM