Burza pod zdjęciem turystki na tle obozu Auschwitz-Birkenau. Muzeum apeluje

Sesja zdjęciowa przed bramą do byłego niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau wywołała burzę w internecie. Głos zabrało samo muzeum. - Przyjeżdżając do muzeum, zwiedzający powinni pamiętać, że wkraczają na autentyczny teren byłego obozu, w którym zamordowano ponad milion osób. Uszanuj pamięć o nich - napisano z konta Muzeum Auschwitz-Birkenau.

To zdjęcie wywołało burzę w internecie. Widać na nim, jak zachowują się niektórzy turyści, którzy odwiedzają były niemiecki obóz Auschwitz II-Birkenau. Kobieta przybiera na nim pozę, a mężczyzna ją fotografuje. Zdjęcie zrobiła im inna internautka i napisała. "Dziś przeżyłam jedno z najbardziej wstrząsających doświadczeń w moim życiu. Niestety, wydaje się, że nie wszyscy uznali to za tak przejmujące" - wskazała rozgoryczona kobieta, która kilkukrotnie musiała wyjaśniać, że to nie ona jest na tej fotografii. 

Pod zdjęciem swój komentarz zamieściło Muzeum Auschwitz-Birkenau. - Zdjęcia mogą mieć ogromną wartość emocjonalną i dokumentacyjną dla odwiedzających. Obrazy pomagają nam zapamiętać. Przyjeżdżając do muzeum, zwiedzający powinni pamiętać, że wkraczają na autentyczny teren byłego obozu, w którym zamordowano ponad milion osób. Uszanuj pamięć o nich - napisano. 

Marsz Żywych w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau

Po zmówieniu modlitwy kadisz w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau zakończyła się główna ceremonia tegorocznego Marszu Żywych. Jest on wyrazem pamięci o ofiarach Holokaustu. W tym roku odbył się on w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Kadisz jest w judaizmie modlitwą będącą składnikiem wszystkich zbiorowych modłów żydowskich. Odmawia ją także mężczyzna przez cały rok po śmierci bliskiego członka rodziny i w każdą rocznicę jego zgonu (jarcajt). Kadisz wymaga minjanu, czyli obecności 10 dorosłych mężczyzn.

Uczestnicy zmówili też El male rachamim, tradycyjną modlitwę za tych, którzy odeszli. Zaśpiewali Hatikwę, pieśń będącą hymnem Izraela. Uczestnicy - Żydzi, w tradycyjnych niebieskich kurkach ortalionowych ze stylizowaną Gwiazdą Dawida, symbolem Marszu, często otuleni flagami Izraela oraz swoich krajów, a także młodzi Polacy, powoli opuszczają historyczne miejsce. Pozostawili tam wiele małych, drewnianych tabliczek symbolizujących macewy - żydowskie nagrobki. Na nich umieszczali nazwiska swoich bliskich, którzy zginęli w Holokauście, lub pokojowe przesłania.

W Marszu Żywych uczestniczyło około 10 tys. uczestników. W tym roku odbył się on w 75. rocznicę powstania Izraela i 35 lat po pierwszym marszu.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM