14-letni sprawca masakry w szkole w Belgradzie nie stanie przed sądem. Prezydent zapowiada zmianę prawa

Proponuję obniżenie w Serbii progu odpowiedzialności karnej z 14 do 12 lat - powiedział w środę serbski prezydent Aleksandar Vuczić, komentujc masakrę, której w belgradzkiej szkole dokonał niespełna 14-letni uczeń. Ze względu na wiek - 14 lat skończy pod koniec lipca - nie będzie on podlegać odpowiedzialności karnej.

Serbia/ Prezydent: proponuję obniżenie progu odpowiedzialności karnej z 14 do 12 lat 20230503T195456+0200

Proponuję obniżenie w Serbii progu odpowiedzialności karnej z 14 do 12 lat - powiedział w środę serbski prezydent Aleksandar Vuczić, komentuj±c masakrę, której w belgradzkiej szkole dokonał niespełna 14-letni uczeń. Ze względu na wiek - 14 lat skończy pod koniec lipca - nie będzie on podlegać odpowiedzialności karnej.

Wśród przedstawionych przez prezydenta Serbii propozycji znalazły się m.in. rewizja wydanych pozwoleń na broń, sprawdzenie, jak posiadający pozwolenie obywatele broń przechowują i kontrola samego uzbrojenia.

- Istnieje możliwość, że nastolatek był świadomy tego, że nie będzie karnie odpowiadać za swój czyn - wskazał Vuczić, argumentując propozycję obniżenia progu odpowiedzialności karnej.

Serbska prokuratura poinformowała wcześniej, że sprawca zamachu w szkole w Belgradzie nie będzie podlegać odpowiedzialności karnej, gdyż w momencie popełnienia przestępstwa nie miał ukończonych 14 lat. Prezydent Vuczić mówił, że nastolatek zostanie umieszczony w zakładzie psychiatrycznym.

Serbski prezydent chce również wprowadzenia ograniczeń w publikacji treści ukazujących przemoc, obowiązkowych testów na obecność narkotyków w szkołach średnich, utworzenia służb zajmujących się przemocą szkolną i zamknięcia dostępu do darknetu.

Atak w Belgradzie. 14-latek zastrzelił 9 osób

14-latek otworzył w środę rano ogień do kolegów i koleżanek ze szkoły, której był uczniem. Zabił dziewięć i ranił siedem osób. Jedna z ofiar - jak poinformowała francuska dyplomacja - była Francuzką. Zamachowiec został następnie zatrzymany na terenie szkoły, chwilę po przeprowadzonym ataku.

W środę zatrzymano ojca 14-latka. Ojciec i syn razem ćwiczyli strzelanie - poinformował minister spraw wewnętrznych Serbii Bratislav Gaszić. 14-latek w czasie ataku w belgradzkiej szkole użył pistoletu swojego ojca. Serbski minister podał, że ojciec posiadał broń w pełni legalnie.

W Serbii po środowym ataku ogłoszono trzydniową żałobę narodową.

TOK FM PREMIUM