Co dalej z kontrolami na granicy z Polską? Nieoficjalnie: Niemcy podjęły decyzję

Niemcy wprowadzą kontrole na granicach z Polską i Czechami - poinformował we wtorek wieczorem portal Politico, powołując się na źródła w niemieckim rządzie.

Niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser ogłosi w środę tymczasowe kontrole na granicach Niemiec z Polską i Czechami. Aby ograniczyć napływ osób ubiegających się o azyl - informuje Politico, cytując anonimowego niemieckiego urzędnika. 

Kontrole na granicy Polski z Niemcami

W weekend szefowa niemieckiego MSW Nancy Faeser (SPD) także opowiedziała się za tymczasowymi stacjonarnymi kontrolami granicznymi w celu "bardziej zdecydowanego zwalczania przestępczości przemytniczej".

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz (SPD) opowiedział się w sobotę na wiecu SPD w Norymberdze za większą kontrolą nad nielegalną migracją; zapewnił też o podjęciu dodatkowych środków w tym celu. - Do Europy i Niemiec przybywa wiele osób, a liczba ta dramatycznie wzrosła - oświadczył.

- Niemcy opowiadają się za prawem do azylu - podkreślił kanclerz. Dodał zarazem, że każda osoba, która przyjeżdża bez uzasadnionego powodu do ochrony lub popełniła przestępstwo, powinna zostać deportowana.

Agencja dpa poinformowała, że "mając na uwadze obecną sytuację na granicach, Scholz zaapelował o wyjaśnienie ewentualnych nieprawidłowości w wydawaniu wiz przez Polskę".

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM