Jest zawiadomienie do prokuratury ws. Gowina i Kaczyńskiego. Chodzi o "nieodbyte wybory"

Sieć Obywatelska Watchdog Polska zawiadomiła prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i szefa Porozumienia Jarosława Gowina, a także członków Rady Ministrów. Chodzi o uniemożliwienie Polakom udziału w głosowaniu na Prezydenta RP.
Zobacz wideo

Zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście trafiło tuż po zakończeniu "nieodbytych wyborów", czyli w niedzielę po godz. 21.00. Członkowie organizacji piszą m.in. o tym, że politycy, uchwalając prawo pozbawiające Państwową Komisję Wyborczą możliwości realnego działania, "przeszkodzili swobodnemu wykonywaniu prawa do głosowania, głosowaniu i obliczaniu głosów, sporządzaniu protokołów lub innych dokumentów wyborczych w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wyznaczonych na dzień 10 maja 2020 r.".

Zdaniem Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, politycy wykorzystali sytuację, bo uchwalając tarczę antykryzysową, wprowadzili do niej zmiany związane z wyborami. W efekcie, wiedząc, że trudno byłoby odrzucić pomoc dla przedsiębiorców w czasie pandemii, wprowadzili do ustawy niezgodne z Konstytucją przepisy dotyczące wyborów.

Dlatego właśnie organizacja podejrzewa m.in. Jarosława Kaczyńskiego i Jarosława Gowina, ale też m.in. Jacka Sasina, Zbigniewa Ziobrę czy Jadwigę Emilewicz  o przekroczenie uprawnień  - jak napisano - "w celu osiągnięcia korzyści osobistej przez Andrzeja Sebastiana Dudę – Prezydenta RP". Watchdog Polska pisze w  swoim zawiadomieniu również o niedopełnieniu obowiązków, bo - jak czytamy - mimo iż wymagała tego sytuacja - nie wprowadzono stanu klęski żywiołowej.

"Każdy może się zgłosić"

Organizacja, która od lat walczy o jawność w życiu publicznym, przewiduje, że jej zawiadomienie może zostać odrzucone przez prokuraturę, ale już zapowiada, że w takiej sytuacji pójdzie do sądu. Jak czytamy na stronie stowarzyszenia - pokrzywdzonych w sprawie jest ok. 40 milionów Polek i Polaków. Dlatego działacze organizacji piszą o tym, że każdy z nas może przyłączyć się do zawiadomienia jako osoba pokrzywdzona.

"Każda z tych osób może zgłosić się do prokuratury jako osoba pokrzywdzona przestępstwami opisanymi w naszym zawiadomieniu. W tym celu możecie skorzystać z przygotowanego przez nas wzoru. Pamiętajcie jednak, że na wysłaniu tego zgłoszeniu sprawa się nie skończy, bowiem musicie się liczyć z wezwaniem do prokuratury lub na policję celem złożenia zeznań" - czytamy.

Wybory prezydenckie miały się odbyć 10 maja. Choć nie zostały przełożone czy odwołane, to de facto głosowanie nie miało miejsca. Wynika to z umowy, jaką Jarosław Kaczyński zawarł z Jarosławem Gowinem kilka dni przed wyborami. W niedzielę wieczorem PKW wydało oświadczenie, że "w wyborach prezydenta zarządzonych na 10 maja 2020 r. brak było możliwości głosowania na kandydatów; fakt ten równoważny jest w skutkach z przewidzianym w art. 293 ust. 3 Kodeksu wyborczego brakiem możliwości głosowania ze względu na brak kandydatów" - głosi uchwała PKW. Zgodnie z ustępem 2 tego przepisu marszałek Sejmu ponownie zarządza wybory nie później niż w 14 dniu od dnia ogłoszenia uchwały Państwowej Komisji Wyborczej w Dzienniku Ustaw.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

DOSTĘP PREMIUM