"Koniec negocjacji". Premier: Ursula von der Leyen przyjedzie na podpisanie "kamieni milowych" KPO

Zakończyliśmy negocjacje "kamieni milowych" i w przyszły czwartek, 2 czerwca przyjedzie do Polski przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na podpisanie "kamieni milowych" związanych z KPO - oświadczył w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz wideo

W czwartek Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która likwiduje Izbę Dyscyplinarną SN. Może być to furtka, dzięki której Komisja Europejska odblokuje pieniądze dla Polski w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

- Komisja Europejska przyjrzała się tej ustawie (noweli ustawy o SN), którą zaprezentował prezydent Andrzej Duda i stwierdziła, że stanowi ona wrota do KPO - mówił w czwartek premier i dodał, że jego rząd właśnie wynegocjował tzw. kamienie milowe, które były niezbędne do przyjęcia KPO. - Zakończyliśmy negocjacje kamieni milowych. I chcę Wysokiej Izbie powiedzieć, że w przyszły czwartek, 2 czerwca przyjedzie tutaj przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na podpisanie kamieni milowych związanych z KPO - oświadczył premier.

Wcześniej "Dziennik Gazeta Prawna" informował, że za tydzień w czwartek w Warszawie ma się pojawić szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Gazeta twierdziła, że dzień wcześniej unijni komisarze mogą podjąć decyzję o akceptacji KPO dla Polsk.

KPO z kamieniami milowymi

Krajowy Plan Odbudowy, czyli dokument opisujący sposób wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy UE, a więc z puli pieniędzy przeznaczonej na wzmacnianie gospodarek po pandemii, leży na biurku KE już ponad rok. Powodem były poważne zastrzeżenia Brukseli wobec praworządności w Polsce. Pod koniec października zeszłego roku przewodnicząca KE Ursula von der Leyen postawiła warunek, by w polskim KPO znalazło się zobowiązanie rządu do likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN.

A rzeczniczka KE Veerle Nuyts 11 maja uściślała, że polski KPO musi zawierać tzw. kamienie milowe, czyli zobowiązania do: likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, reformy systemu dyscyplinarnego, przywrócenia do pracy sędziów zwolnionych niezgodnie z prawem.

W ramach Funduszu Odbudowy z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. W KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM