"PiS=Drożyzna, Glapiński musi odejść". Awantura w Sejmie podczas zaprzysiężenia prezesa NBP

Adam Glapiński złożył przed Sejmem przysięgę wraz z objęciem po raz drugi funkcji prezesa Narodowego Banku Polskiego. Po jego wystąpieniu posłowie opozycji skandowali "drożyzna". Klaudia Jachira z KO rozrzuciła z sejmowego balkonu banknoty.
Zobacz wideo

Adam Glapiński złożył przed Sejmem przysięgę w związku z objęciem funkcji prezesa NBP na drugą kadencję. Podczas jego wystąpienia posłowie opozycji trzymali w rękach plakaty z napisem "PIS= Drożyzna" oraz duży transparent, na którym napisano "Glapiński musi odejść; rata kredytu hipotecznego +2350". 

Kiedy prezes NBP złożył przysięgę, opozycyjni parlamentarzyści zaczęli skandować: "drożyzna".

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Klaudia Jachira rozrzuciła z sejmowego balkonu torbę fałszywych banknotów. 

Happenig posłanki Jachiry został szybko przerwany przez straż marszałkowską a marszałkini Elżbieta Witek zagroziła polityczce opozycji kara za naruszenie powagi Sejmu. - W zwiazku ze skandalicznym zachowaniem pani poseł Jachiry na podstawie art. 175 ustęp 2a Regulaminu Sejmu stwierdzam, że swoim zachowaniem na sali posiedzeń naruszyła pani powagę Sejmu - oznajmiła. 

Po przerwie głos zabrał m.in. Zbigniew Konwiński z Koalicji Obywatelskiej. Przypomniał, że w marcu 2021 roku prezes Glapiński nie przewidywał podwyżek stóp procentowych. - Polski nie stać na takiego prezesa, który w tylu sprawach się myli - ocenił poseł. 

- Prezes Glapiński uciekł - grzmiał z kolei Krzysztof Gawkowski z Lewicy. - Uciekł z parlamentu, przed którym powinien powiedzieć prawdę o tym, dlaczego okłamywał Polskę, że będzie tanio, przyjaźnie i bez inflacji. 24 lata - tyle czasu nie było w Polsce inflacji sięgającej 14 proc. - zaznaczył. 

Podczas wystapienia Pauliny Hennig-Kloski z Polski2050 towarzyszyło jej dwóch pośłow trzymających plakat z napisem "Polska czerwoną wyspą Europy". - Mamy najdroższe w Europie kredyty. To jest dorobek rządu Prawa i Sprawiedliwości i prezesa Glapińskiego. Taka jest trudna prawda - powiedziała. 

Marszałek Witek zagroziła karą posłance i trzymającym plakat posłom, jeśli jeszcze raz zdecydują się na wystąpienie tego typu. - To nie jest teatr, tylko Sejm - stwierdziła. 

Powołanie Adama Glapińskiego na drugą kadencję

Prezydent Andrzej Duda w styczniu br. złożył w Sejmie wniosek o powołanie Glapińskiego na prezesa NBP na drugą kadencję. Sejm powołał go na to stanowisko w pierwszej połowie maja br.

Za powołaniem Adam Glapińskiego na prezes NBP na drugą kadencję głosowali posłowie PiS, Kukiz15, przeciwko opowiedzieli się posłowie KO, Lewicy, KP-PSL, Konfederacji, Porozumienia, Polski 2050 i PPS. Podzieleni byli posłowie koła Polskie Sprawy oraz posłowie niezrzeszeni.

Szef banku centralnego jest powoływany przez Sejm na wniosek prezydenta RP na 6 lat. Do wyboru potrzebna jest bezwzględna większość głosów. Prezesem NBP można być przez dwie kadencje.

10 czerwca 2016 r. Adam Glapiński został powołany przez Sejm RP na prezesa Narodowego Banku Polskiego. Urząd objął 21 czerwca 2016 r. po zaprzysiężeniu przez Sejm RP.

Podczas trwającego do czwartku (23 czerwca) posiedzenia Sejm zajmie się także m.in. regulacjami ws. pracy zdalnej i projektem liberalizującym przepisy ws. aborcji. 

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

TOK FM PREMIUM