Dubois: Kaczyński musi przeprosić Sikorskiego. Jest decyzja sądu

Sąd przyznał Radosławowi Sikorskiemu 708 480 zł od Jarosława Kaczyńskiego na pokrycie opublikowania przeprosin w dużym ogólnopolskim serwisie informacyjnym - poinformował w czwartek adwokat Jacek Dubois.
Zobacz wideo

 "Na prośbę Radosława Sikorskiego informuję, iż Sąd nieprawomocnie przyznał Radosławowi Sikorskiemu od Jarosława Kaczyńskiego kwotę 708.480 zł na pokrycie kosztów opublikowania przeprosin w serwisie Onet. Jarosław Kaczyński musi przeprosić na podstawie prawomocnego wyroku" - przekazał w serwisie społecznościowym Jacek Dubois.

O jaką sprawę chodzi? W tle jest wywiad, którego prezes PiS udzielił Onet.pl w 2016 roku. Posądził w nim Radosława Sikorskiego o zdradę dyplomatyczną. 

Wiceambasador w Moskwie Piotr Marciniak złożył notę w sprawie eksterytorialności miejsca katastrofy (w Smoleńsku - red). Następnie polecono mu ją wycofać. To było posunięcie wykonane na polecenie Radosława Sikorskiego, ale czy bez wiedzy Tuska? Tu już jest bardzo poważny przepis kodeksu karnego, zdrada dyplomatyczna - mówił wówczas Jarosław Kaczyński.

Sprawą zajął się sąd i w lipcu 2020 roku zdecydował, że "Jarosław Kaczyński naruszył dobra osobiste Radosława Sikorskiego, pomawiając go o zdradę dyplomatyczną". Prezes PiS  - jak pisał także Jacek Dubois - został także zobowiązany  do "zamieszczenia stosownych przeprosin".

- Ten pieniacz i oszczerca został ponownie napiętnowany. Sąd prawomocnie orzekł, że Jarosław Kaczyński za to, że powiedział, że jestem zdrajcą dyplomatycznym, będzie musiał mnie przeprosić. Mój mecenas chciał wytoczyć sprawę karną, ale nie jestem taki. Prezesowi się upiekło. Dostał sprawę cywilną, którą właśnie przegrał - ocenił wtedy Radosław Sikorski w "Gazecie Wyborczej".

Wyrok  był prawomocny.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM