"Ziobro przegrał w Sejmie!". Projekt ustawy o notariacie wylądował w koszu. "Już nawet część PiS-u mówi dosyć"

Sejm w czwartek przyjął wniosek o odrzucenie w całości projektu noweli ustawy o notariacie. Za odrzuceniem projektu głosowało 220 posłów, przeciw było 214, nikt nie wstrzymał się od głosu. "Ziobro przegrał w Sejmie!" - skomentowała na Twitterze posłanka Koalicji Obywatelskiej Kamila Gasiuk-Pihowicz.
Zobacz wideo

Za wnioskiem o odrzucenie projektu głosowały kluby i koła opozycyjne: Koalicja Obywatelska, Lewica, Koalicja Polska-PSL, Konfederacja, Polska 2050, Porozumienie, PPS, a także 2 posłów koła Kukiz'15, poseł Andrzej Sośnierz z Polskich Spraw oraz posłowie niezrzeszeni - Paweł Szramka, Zbigniew Ajchler oraz poseł mniejszości niemieckiej Ryszard Galla. Za odrzuceniem projektu głosował także jeden poseł klubu PiS - Maciej Małecki.

Przeciw odrzuceniu projektu było 213 posłów klubu PiS oraz Agnieszka Ścigaj z Polskich Spraw. Nikt nie wstrzymał się od głosu, nie głosowało 26 posłów.

Projekt przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Przepisy miały być odpowiedzią na wydłużające się formalności wieczystoksięgowe. Głównym celem tych zmian było skrócenie oczekiwania na wpis.

"Ziobro przegrał w Sejmie! Ustawa o notariacie, która nakładała kaganiec na kolejną grupę zawodową i wzmacniała ministra sprawiedliwości w koszu! Już nawet część PiS-u mówi Ziobrze dosyć. Koniec Ziobry jest bliski" - skomentowała na Twitterze posłanka Koalicji Obywatelskiej Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Z kolei szef PSL-u Władysław Kosiniak-Kamysz zauważył: "Fatalny projekt ustawy o notariacie autorstwa ministra Ziobry ląduje w koszu! Sejm poparł wniosek Koalicji Polskiej o odrzucenie tego prawnego bubla w całości!". 

Projekt Prawo o notariacie 

Projekt noweli Prawa o notariacie przewidywał przyznanie notariuszom m.in. uprawnienie do dokonywania niektórych wpisów w księgach wieczystych. Chodziło przede wszystkim o zakładanie nowych ksiąg wieczystych poprzez wyodrębnienie nieruchomości lokalowej z zabudowanej nieruchomości gruntowej, gdy zbywcą jest przedsiębiorca, a także o wpis hipoteki obciążającej nieruchomość. Obecnie uprawnieni do tego są referendarze sądowi. 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM