Ludzie Mariana Banasia weszli do resortu min. Czarnka. "Pajęczyna, która oplata nasz kraj"

Najwyższa Izba Kontroli podjęła kontrolę w resorcie edukacji i nauki w związku z konkursem MEiN, określanym przez opozycję jako "afera willa plus" - poinformowała posłanka KO Krystyna Szumilas.
Zobacz wideo

Parlamentarzystka, która w rządzie PO-PSL kierowała resortem edukacji, złożyła - wraz z posłanką KO Katarzyną Lubnauer - wnioski do NIK i prokuratury o zbadanie legalności działań Ministerstwa Edukacji i Nauki przy przyznawaniu dotacji w ramach konkursu dla organizacji pozarządowych. Chodzi m.in. o dotacje na zakup nieruchomości dla fundacji związanych ze Zjednoczoną Prawicą.

- Jest już odezw Najwyższej Izby Kontroli. Wczoraj otrzymałyśmy informację z MEiN, że NIK kontroluje MEiN. (Izba) wydała polecenie zabezpieczenia wszelkich dokumentów związanych z tym konkursem, zdigitalizowania ich, tak żeby można było rzetelnie sprawdzić, w jaki sposób ten konkurs został przeprowadzony. Mam bardzo duże wątpliwości co do przeprowadzenia tego konkursu zgodnie z obowiązującym prawem - mówiła posłanka Szumilas podczas sobotniej konferencji prasowej w Katowicach.

- Cieszę się, że NIK tak szybko zareagowała na nasz wniosek o kontrolę. To pokazuje, że "willa plus" jest sprawą, w której również NIK znalazła - na podstawie naszego wniosku - argumenty do tego, żeby zadziałać bardzo szybko. Bardzo się cieszę, że są zabezpieczane w MEiN dokumenty, żeby tę aferę rozliczyć, żeby nie było mataczenia i sytuacji, że nie można dostać się do dokumentów i sprawdzić, co tak naprawdę MEiN zrobiło - skomentowała była minister edukacji.

Jak dodała, ta kontrola jest niezwykle potrzebna, a teraz czas na działania prokuratury. - Jak widzimy, NIK zareagowała bardzo szybko. Obawiam się, że PiS-owska prokuratura (...) raczej będzie bronić ministra Czarnka niż próbować go sprawdzić - dodała Szumilas.

"Pajęczyna, która oplata nasz kraj"

Sobotnią konferencję prasową w Katowicach parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej - Krystyna Szumilas, Wojciech Saługa i Monika Rosa - zorganizowali przed budynkiem, w którym ma zakupić pomieszczenia jedna z fundacji, które otrzymały dotacje w konkursie MEiN. Posłowie wymieniali przy tym liczne, służące potrzebom dzieci, projekty organizacji z woj. śląskiego, które nie dostały dofinansowania w ministerialnym konkursie.

- 40 mln zł zostało rozdzielonych dla swoich według niejasnego konkursu, z przekroczeniem wszelkich zasad prowadzenia takiego konkursu. W wielu miejscach zostało przekroczone prawo - oceniła Szumilas. Jak mówiła, w konkursie środki otrzymało 45 organizacji, w tym 12 na zakup nieruchomości. - Większość tych organizacji związana jest z panem ministrem Czarnkiem; 14 z nich bezpośrednio z woj. lubelskim, z którego to województwa minister Czarnek jest posłem - dodała.

- To układ towarzysko-polityczny znajomych królika, znajomych PiS. Czują, wiedzą, że odchodzą. Kiedyś było uwłaszczenie nomenklatury, dziś uwłaszczają się na majątku państwowym. Kumple, znajomi królika. Lewe maseczki, lewe respiratory, lewe granty, lewe zlecenia - wszystko to dzieje się w naszym kraju. Także lewe dotacje na "willa plus". Tych rzeczy jest znacznie więcej (...), to naprawdę pajęczyna, która oplata nasz kraj; doją publiczną kasę, wyprowadzają pieniądze do swoich, zabezpieczają się na to, co będzie po wyborach - skomentował lider śląskiej Platformy Obywatelskiej poseł Wojciech Saługa.

Posłanka KO Monika Rosa oceniła, że ujawnione informacje to - jak mówiła - "z pewnością wierzchołek góry lodowej". - My te informacje z pewnością wyciągniemy - jeśli nie w tej kadencji, to w kolejnej; każda złotówka będzie rozliczona - powiedziała posłanka.

"Willa plus"

W ubiegłym tygodniu portal TVN 24 opublikował artykuł z listą 12 nieruchomości i organizacji, które dostały dotacje na ich zakup w ramach konkursu MEiN. Jest to lista "willi, budynków, apartamentów i działek budowlanych, które już trafiły lub najpewniej trafią do organizacji powiązanych z politykami PiS oraz do katolickich i prawicowych fundacji".

Na liście znalazły się: 1. Fundacja Polska Wielki Projekt, 2. Fundacja Wolność i Demokracja, 3. Fundacja Na Rzecz Wspólnych Spraw Megafon, 4. Fundacja Dumni, 5. Fundacja Edukacji i Mediów, 6. Fundacja pod Damaszkiem, 7. Fundacja Ostre Łąki, 8. Stowarzyszenie Otoczenia Przedsiębiorców Probiznes, 9. Lokalna Organizacja Turystyczna "Inte-Gra", 10. Fundacja Dabar - Dialog Kultur i Religii Pogranicza Polski, Ukrainy i Słowacji, 11. New Europe Foundation, 12. Fundacja Polski Instytut Rozwoju Społecznego i Gospodarczego.

Wystąpiły one o dotację na zakup nieruchomości m.in. na warszawskim Żoliborzu, Mokotowie i Ursynowie, w Toruniu, Lublinie, Katowicach i Jadwisinie. Kwoty dotacji wynoszą od blisko 600 tys. zł do 5 mln zł.

Szef MEiN wielokrotnie powtarzał w ostatnich dniach, że konkurs był transparentny i oparty na przepisach prawa, a beneficjentami są podmioty prowadzące działalność proedukacyjną.

TOK FM PREMIUM