"Nikt nie chciałby takiego końca" - Roger Waters pisze do Putina. To prośba o pokój?

Roger Waters nie zagra w Krakowie, to już pewne. Zagrożenie bojkotem koncertu przez fanów doprowadziło do odwołania wydarzenia. Powodem były wypowiedzi muzyka na temat wojny w Ukrainie i list, który napisał do Ołeny Zełenskiej. "Rogerze Watersie, poproś raczej o pokój prezydenta Rosji. Nie Ukrainę" - odpowiedziała pierwsza dama . Co na to Waters?

Roger Waters przeciwko wojnie. Zrównał Ukrainę z Rosją — pierwsza dama odpowiada

Na początku września muzyk opublikował na swoim Facebooku list otwarty do Ołeny Zełenskiej. Odniósł się w nim do apelu, jaki ukraińska prezydentowa wypowiedziała w wywiadzie dla BBC. "Jeśli wsparcie dla Ukrainy będzie silne, kryzys będzie krótszy" - mówiła.

Były gitarzysta Pink Floyd, znany ze swoich wypowiedzi na temat wojny odparł, że jeszcze nigdy dorzucanie paliwa do ognia w formie uzbrojenia nie przyczyniło się do skrócenia wojny.

"Czy nie lepiej zażądać realizacji obietnic wyborczych męża i położyć kres tej śmiertelnej wojnie?" - pytał pierwszą damę Ukrainy.

"Rogerze Watersie, poproś o pokój prezydenta Rosji. Nie Ukrainę" - odpowiedziała Zełenska. "Jeśli się poddamy — jutro nie będziemy istnieć. Jeśli Rosja się podda — wojna się skończy" - wyjaśniła.

Roger Waters pisze do Putina. Dlaczego nie zrobił tego od razu? "Dobre pytanie"

Były gitarzysta Pink Floyd, poszedł za radą Zełenskiej i właśnie napisał do Władimira Putina.

"Ostatnio otrzymywałem komentarze w mediach społecznościowych, dlaczego napisałem do pani Ołeny Zełenskiej, a nie do pana Władimira Putina. Dobre pytanie" - zastanawiał się na swoim Facebooku Roger Waters, po czym opublikował list otwarty do prezydenta Rosji.

"Czy chciałby pan zobaczyć koniec tej wojny?" - zapytał rosyjskiego prezydenta.

Gdyby pan odpowiedział i stwierdził: tak — to by natychmiast ułatwiło wiele rzeczy. A gdyby powiedział Pan, że jedynym celem Federacji Rosyjskiej jest bezpieczeństwo rosyjskojęzycznej ludności na Krymie, w Doniecku i w Ługańsku" - to też by pomogło" - pisał dalej Waters.

"Wiem, że niektórzy ludzie uważają, iż zamierza pan najechać całą Europę, zaczynając od Polski i państw bałtyckich. - kontynuował Waters. "Problem polega na tym, że mam dzieci i wnuki i nikt z nas nie chciałby takiego końca" - wyjaśniał.

Muzyk stwierdził też, że jeśli rosyjskiemu przywódcy — jak zapewnia w swoich wystąpieniach — naprawdę zależy na pokoju, neutralności Ukrainy i zakończeniu bezsensownej wojny, to zapis o trwałym pokoju musiałby znaleźć się w porozumieniu.

Roger Waters oczekuje, że dostanie odpowiedź od prezydenta Rosji tak, jak dostał od Zełenskiej.

"Gdyby pan też zdecydował się na taką odpowiedź, bardzo bym pana za to szanował i uznałbym to za honorowy krok w kierunku pokoju" - zakończył Waters.

Ciekawe, czy Putin odpowie Watersowi…

Pink Floyd pożegnał Watersa lata temu. "Hay, hey rise up" bez kultowego gitarzysty, Kraków bez koncertu

Muzyk, przed wystosowaniem listu do Putina w swoich komentarzach zrównywał ofiarę i agresora wojny, wypowiadając się negatywnie na temat samych działań zbrojnych. Dopełnieniem był atakujący list do pierwszej damy Ukrainy. To wszystko wywołało poruszenie i oburzenie wśród fanów muzyka w Polsce. Pojawiły się też zachęty do bojkotu koncertu.

Nawoływał do niego między innymi krakowski radny, Łukasz Wantuch, dążący do uznania muzyka jako "persona non grata" w Krakowie, o czym napisało m.in CNN.

W rezultacie zostały odwołane dwa wiosenne koncerty w Krakowie, które miały być pożegnaniem kultowego gitarzysty Pink Floyd z fanami, w ramach trasy "This Is Not A Drill" -  pisaliśmy o tym już na TOK FM.

Od zachowania byłego gitarzysty odcina się natomiast zespół Pink Floyd. Waters z powodu swoich bezkompromisowych postaw, od lat pozostaje w konflikcie z dawnymi kolegami z zespołu, którzy dziś jednoznacznie wspierają Ukrainę. W kwietniu 2022 Pink Floyd nagrał podkład instrumentalny do głośnej piosenki rosyjskiego artysty Andrija Chływniuka, walczącego o wolność Ukrainy. W nagraniu piosenki "Hey Hey Rise Up" Roger Waters nie brał udziału.

 

DOSTĘP PREMIUM