Ceny paliw poszły w górę. Eksperci nie mają dobrych wiadomości. W wakacje za litr zapłacimy 8 złotych

Mamy najwyższe ceny benzyny w historii. Jak prognozują eksperci, będzie jeszcze drożej. - To może być trend trwały, jeśli UE będzie odchodziła od importu z Rosji, a wydaje mi się, że decyzja polityczna została już podjęta - wyjaśniał w TOK FM Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista banku Millenium.
Zobacz wideo

Na niektórych stacjach za benzynę 95 już płacimy 7,50 zł za litr.

Jak tłumaczy Urszula Cieślak z biura analitycznego Reflex, ceny idą w górę, bo "w dalszym ciągu moce przerobowe rafinerii nie zostają w pełni wykorzystane - jeśli chodzi o wytwarzanie benzyn przed sezonem letnim". To powoduje, że może być jeszcze drożej w najbliższych tygodniach - na początku wakacji cena za benzynę 95 może już sięgnąć 8 zł.

Także zdaniem Grzegorza Maliszewskiego, głównego ekonomisty banku Millenium, "ceny paliw będą utrzymywały się na wysokim poziomie".  

- To może być trend trwały, jeśli Unia Europejska będzie odchodziła od importu z Rosji, a wydaje mi się, że decyzja polityczna została już podjęta  - mówił w "Magazynie EKG" u Tomasza Setty. I dodał, że "skutki wzrostu cen ropy naftowej potęguje też słaby złoty". - Ceny surowca w wyrażeniu złotowym rosną jeszcze szybciej. Tutaj jest przestrzeń na działania i rządu, i banku centralnego, by nie tylko przed tarcze antyinflacyjne i obniżki podatków pośrednich wpływać na inflację i ceny na stacjach paliw również - zastrzegł.

1 lutego 2022 r. obniżono stawkę podatku VAT na paliwa z 23 do 8 proc. Wcześniej, bo od 20 grudnia 2021 r. także akcyzę - do poziomu minimum unijnego. 

W dół idą za to ceny oleju. - Jesteśmy już poza sezonem zimowym, poza sezonem grzewczym, co powoduje, że zapotrzebowanie na destylaty, czyli oleje używane do celów opałowych są w naturalny sposób mniejsze - tłumaczyła Urszula Cieślak.

Teraz na stacjach za benzynę 95 płacimy średnio 7,15-7,25 zł za litr, za olej 7,25-7,30. 

Wysokie ceny paliw podwyższą ceny innych produktów

Jak mówił w TOK FM Maliszewski wysokie ceny paliw odczujemy nie tylko na stacjach benzynowych, ale też - pośrednio - poprzez wyższe ceny innych produktów, m.in. żywności. 

- Wysokie ceny paliw to wysokie ceny produkcji części surowców, a przede wszystkim wysokie ceny usług transportowych, które w samym kwietniu wzrosły o prawie 6 proc. w porównaniu z marcem. A w porównaniu z ubiegłym rokiem jest to wzrost o 13,5 proc. - wymieniał.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM