Rachunki za prąd mogą znów pójść w górę. Trzech "sprzedawców z urzędu" chce zmiany taryf

Niewykluczone, że rachunki za prąd jeszcze w tym roku pójdą w górę. Wnioski o zmianę taryf trafiły do Urzędu Regulacji Energetyki.
Zobacz wideo

Pierwszy o podwyżkach cen prądu napisał "Dziennik Gazeta Prawna". Te informacje urząd potwierdził w rozmowie z reporterem TOK FM, Krzysztofem Horwatem. 

Wnioski o zmianę obowiązującej obecnie taryfy na sprzedaż energii odbiorcom w gospodarstwach domowych złożyło prezesowi URE trzech tzw. sprzedawców z urzędu. Postępowania w tych sprawach trwają. Więcej szczegółów urząd nie zdradza.

Nie wiadomo, o jak wysokie taryfy wnioskują sprzedawcy. 

"Energię trzeba oszczędzać"

Nie jest jednak tajemnicą, że ceny energii rosną. Powód to problem z dostępem do surowców, głównie gazu i węgla, które do tej pory w dużej mierze pochodziły z Rosji. To sprawia, że ryzyko niedoboru ciepła czy prądu rośnie. Jak mówił kilka dni temu w TOK FM prezes URE Rafał Gawin, najbliższa zima nie będzie łatwa i już teraz warto oszczędzać energię. - Sytuacja dzisiaj na rynku globalnym jest tak zmienna, że warto oszczędzać energię, żeby sobie dodatkowo pomóc w sezonie zimowym - wskazał Gawin. 

Prezes URE na bieżąco zatwierdza też nowe wnioski taryfowe od dostawców ciepła. Tam podwyżki wynoszą kilkadziesiąt procent.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM