Inflacja bazowa już prawie dwucyfrowa. "Narracja rządu upada"

Inflacja bazowa w sierpniu wyniosła 9,9 proc. wobec 9,3 proc. miesiąc wcześniej - poinformował w piątkowym komunikacie Narodowy Bank Polski. Inflacja bazowa to wskaźnik wzrostu cen po wyłączeniu cen żywności i energii.
Zobacz wideo

NBP wyjaśnił, że w relacji rok do roku inflacja: po wyłączeniu cen administrowanych (podlegających kontroli państwa) wyniosła 16,7 proc., wobec 15,9 proc. miesiąc wcześniej; po wyłączeniu cen najbardziej zmiennych wyniosła 12,6 proc., wobec 11,7 proc. miesiąc wcześniej; po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 9,9 proc., wobec 9,3 proc. miesiąc wcześniej.

- Nie myślcie, że zapomnieliśmy o inflacji bazowej. Ta wzrosła w sierpniu do 9,9% r/r. Patrząc w odsezonowane dynamiki m/m, spowolnienia nie widać. Kolejne miesiące przyniosą więc dalsze wysokie roczne dynamiki - napisali analitycy mBanku.

Do tych danych odniósł się na Twitterze Przemysław Ruchlicki, ekspert Krajowej Izby Gospodarczej. - Nasza inflacja bazowa jest wyższa niż w innych krajach UE. Upada więc narracja rządu, że wysoka inflacja jest przez węgiel, rolę i gaz. Najprawdopodobniej w kolejnych miesiącach inflacja bazowa będzie rosnąć - wskazał. 

Inflacja w sierpniu

Główny Urząd Statystyczny poinformował w czwartek, że inflacja w sierpniu wyniosła rok do roku 16,1 proc., a miesiąc do miesiąca 0,8 proc. - zgodnie z wcześniejszym szybkim szacunkiem GUS. - Inflacja wyniosła 16,1 proc. - to znacznie więcej niż wynosiły prognozy (15,5 proc.). Zaskoczenie po części związane jest z cenami żywności i energii - komentarz GUS wskazuje m.in. wysoki wzrost cen cukru oraz olei. Mocno rosną także ceny ogrzewania węglem - ocenił w komentarzu do danych GUS kierownik zespołu makroekonomii PIE Jakub Rybacki.

Zdaniem eksperta nadchodzące miesiące przyniosą kolejne podwyżki rachunków za energię. Jak wskazał, dotychczasowe decyzje taryfowe Urzędu Regulacji Energetyki (URE) sugerują małe zmiany cen regulowanych we wrześniu. - Większy wzrost prawdopodobnie zobaczymy w październiku. Według deklaracji Ministerstwa Klimatu URE będzie podnosić taryfy o około 40 proc. - dodał.

- Presja inflacyjna w gospodarce dalej jest szeroka - inflacja bazowa wyniosła 10 proc. Około 70 proc. cen rośnie w tempie przekraczającym 5 proc. Spodziewamy się, że kolejne miesiące przyniosą lekkie spadki tego odsetka, ale mocniej rosnąć będą ceny energochłonnych towarów. Dlatego inflacja bazowa dalej będzie wysoka w 2023 r. - podsumował Rybacki.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM