Glapiński: Nie zapowiadamy końca cyklu podwyżek stóp procentowych. Wskazał, co będzie miało wpływ na inflację

Zdaniem Adama Glapińskiego w przyszłym roku "poziom inflacji będzie mocno zależał od decyzji rządu ws. tarczy antyinflacyjnej i zmian cen regulowanych". - Szoki surowcowe, przede wszystkim surowców energetycznych, to główny czynnik podbijający inflację - mówił prezes NBP Adam Glapiński. Jak dodał, "pojawiają się sygnały, że skala szoków, jakie doprowadziły do inflacji, stopniowo się zmniejsza".

Rozpoczynając tradycyjne wystąpienie Adam Glapiński kilka razy powtórzył, że "panuje ogromna niepewność".  - Szoki surowcowe są głównym czynnikiem podbijającym inflację. Powtórzę to jeszcze raz, podobnie jak prezesi wszystkich innych banków centralnych na świecie - szoki surowcowe, przede wszystkim surowców energetycznych, to główny czynnik podbijający inflację - powiedział prezes Narodowego Banku Polskiego.

Jak mówił, "przyczyna inflacji - abstrahując od COVID-19, to co było wcześniej, z czego jeszcze nie wyszliśmy - z podwyższonej inflacji jeszcze po covidzie, a już weszliśmy w tę nową sytuację, o której teraz mówimy".

Szef NBP wskazał, że w wielu gospodarkach inflacja kształtuje się na poziomach najwyższych od dekad. Zdaniem Glapińskiego wysoka inflacja jest problemem globalnym.

- Pojawiają się jednak powoli sygnały wskazujące, że skala szoku, które doprowadziły do wzrostu inflacji, stopniowo zmniejsza się. Wszystko ma swój początek i koniec oczywiście. W szczególności w ostatnich miesiącach osłabły nieco zaburzenia w handlu, który się utrzymywały od czasów covid-u. To jest bardzo ważny czynnik - powiedział prezes banku centralnego. Zauważył, że potaniała także ropa naftowa.

- Generalnie w Stanach Zjednoczonych i w Europie nadal rośnie jednak inflacja bazowa. To jest ten nowy bardzo ważny element. Inflacja bazowa rośnie, bo odzwierciedla przenoszenie przez firmy wzrostu kosztów na ceny ich produktów - przyznał szef NBP.

Jak stwierdził Glapiński, "mimo obserwowanego spowolnienia nie grozi nam recesja i groźba znaczącego wzrostu bezrobocia jest bardzo niska". I dodał, że w 2023 roku "poziom inflacji będzie mocno zależał od decyzji rządu ws. tarczy antyinflacyjnej i zmian cen regulowanych".

RPP nie podniosła stóp procentowych

W środę (5 października) Rada Polityki Pieniężnej nie podniosła stóp procentowych. To pierwsza taka decyzja od roku, kiedy rozpoczął się długi cykl comiesięcznych podwyżek. - Dalsze podwyższanie stóp mroziłoby gospodarkę, bez efektu na inflację - takie jest ustalanie z wczoraj; ale w listopadzie z nową projekcję możemy podjąć inną decyzję - mówił prezes banku centralnego.

- Nie zapowiadamy na razie końca cyklu podwyżek stóp procentowych - dodał Adam Glapiński. Według szefa banku centralnego prawdopodobnie "pierwsza obniżka stóp będzie możliwa pod koniec przyszłego roku".

Podwyżki stóp procentowych miały pomóc w walce z rosnącą inflacją. Podwyżek było 11, a inflacja cały czas rośnie. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego - we wrześniu ceny towarów i usług konsumpcyjnych - w porównaniu z analogicznym miesiącem 2021 roku - wzrosły o 17,2 proc. A w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 1,6 proc.

TOK FM PREMIUM