Pół tysiąca pielęgniarek zakażonych koronawirusem. Ale to niepełne dane

Prawie 500 pielęgniarek z polskich szpitali jest zakażonych koronawirusem - dane zebrały związki zawodowe. Ale to informacje niepełne, bo wiele szpitali takich wyliczeń nie przekazuje.
Zobacz wideo

Jak mówi TOK FM wiceprzewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Longina Kaczmarska - dane są niedoszacowane. - Pochodzą tylko od naszych koleżanek i pojedynczych podmiotów, czyli pracodawców, którzy udostępniają te informacje naszej organizacji - podkreśla.

Związek zawodowy twierdzi, że pełne dane ma tylko z co trzeciego szpitala. Wynika z nich, że pół tysiąca pielęgniarek jest zakażonych, a ponad 1500 przebywa na kwarantannie. Te informacje pokazują, jak poważny może być problem braku personelu w szpitalach. Zwłaszcza, że pielęgniarek brakowało jeszcze przed pandemią koronawirusa. Nie tylko związki zawodowe alarmowały, że coraz więcej pielęgniarek jest w wieku przedemerytalnym, a młode adeptki zawodu często wybierają pracę poza Polską, między innymi z powodu atrakcyjnych zarobków. Polska znajduje wśród państw UE, w których jest najmniej pielęgniarek

Przypomnijmy, że w czasie epidemii jedna pielęgniarka zmarła, a trzy są w stanie ciężkim. 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM