Na wakacje z paszportem covidowym? KE przedstawiła projekt. Kiedy wejdzie w życie i kto może go otrzymać?

Komisja Europejska przedstawiła w środę projekt Cyfrowego Zielonego Certyfikatu. Jest on też określany mianem paszportu szczepionkowego. W założeniu ma ułatwić bezpieczne i swobodne przemieszczanie się w UE podczas pandemii COVID-19.
Zobacz wideo

Jak poinformowała KE, Cyfrowy Zielony Certyfikat będzie dowodem na to, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko COVID-19, uzyskała negatywny wynik testu na obecność koronawirusa lub wyzdrowiała po COVID-19. Będzie on dostępny bezpłatnie w formie cyfrowej lub papierowej; będzie zawierał kod QR, gwarantujący bezpieczeństwo i autentyczność certyfikatu. KE ma stworzyć specjalny portal, który zapewni weryfikację wszystkich certyfikatów w całej UE i będzie wspierać państwa członkowskie w technicznym wdrażaniu certyfikatów.

Cyfrowy Zielony Certyfikat ma być ważny we wszystkich państwach członkowskich UE i będzie otwarty dla Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii. Ma być wydawany obywatelom UE i członkom ich rodzin, niezależnie od ich obywatelstwa. Powinien być również wydawany obywatelom krajów spoza UE, którzy mieszkają w UE, oraz odwiedzającym, którzy mają prawo podróżować do innych państw członkowskich.

Propozycja KE będzie musiała zostać przyjęta przez Radę i europarlament. KE liczy na szybką ścieżkę legislacyjną.

Paszport covidowy jest dyskryminujący?

Choć wiele państw UE - szczególnie te z południa - czeka na możliwość otwarcia granic i wpuszczenie turystów w sezonie wakacyjnym, to wokół paszportów covidowych pojawiają się zarzuty o dyskryminację, bo do tej pory zaszczepiono tylko kilka procent mieszkańców Europy.  Dopóki dostęp do szczepionki mają nieliczni, certyfikaty nie będą sprawiedliwe - twierdzi nawet Światowa Organizacja Zdrowia.

Z kolei Komisja Europejska odpowiada, że właśnie dlatego paszport covidowy ma być wystawiany też osobom, które przechorowały COVID-19 oraz mają negatywne wyniki testów. Jednak i to rodzi dyskusję, bo pomiędzy testami antygenowymi i PCR jest ogromna różnica w cenie. Pierwsze można zrobić za nieco ponad 100 złotych. Drugie - PCR - kosztują nawet pięć razy więcej.

Według informacji ze stron internetowych potrzebny w podróży dokument po angielsku część laboratoriów wydaje tylko do testów PCR. Choć jeśli o to zapytamy, otrzymamy takowy także do testu antygenowego, który jest powszechnie akceptowany w UE. 

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM