Ceny paliw 2023. Analitycy: paliwa na stacjach na początku czerwca tańsze niż przed rokiem

Pod koniec maja paliwa na stacjach podrożały, mimo to ceny na początku czerwca mogą pozostać niższe niż przed rokiem - wynika z udostępnionej w piątek analizy portalu e-petrol.pl. Przewidywane widełki cenowe dla benzyny 95 to 6,49-6,61 zł/l, dla diesla: 6,07-6,19 zł/l, a dla autogazu: 2,92-2,99 zł/l.
Zobacz wideo

Jak zauważyli Jakub Bogucki oraz Grzegorz Maziak z e-petrol.pl, w minionym tygodniu na detalicznym rynku paliw doszło do odwrócenia tendencji spadkowej. Zaznaczyli jednak, że podwyżki nie były duże, a początek czerwca może przynieść "stabilizację cen paliw na poziomach zdecydowanie niższych niż przed rokiem".

Ceny paliw 2023. Analitycy prognozują stabilizację cen 

"Na początku czerwca spodziewamy się stabilizacji cenowej na stacjach. Przewidywane przedziały dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 6,49-6,61 zł/l dla benzyny 95-oktanowej, dla oleju napędowego 6,07-6,19 zł/l, a dla autogazu 2,92-2,99 zł/l" – ocenili eksperci portalu.

Analitycy zwrócili uwagę, że w ostatnich dniach maja za tankowanie benzyny 95 kierowcy płacili średnio 6,52 zł/l, czyli o 3 grosze więcej niż przed tygodniem. Olej napędowy podrożał o 4 grosze do poziomu 6,10 zł/l, co było pierwszą podwyżką cen tego paliwa od początku lutego br. "Spadki były kontynuowane jedynie w przypadku autogazu, który potaniał o 2 gr i średnio za litr LPG płacimy w tym tygodniu 2,95 zł" – podkreślili.

Ceny paliw w maju były "wyraźnie niższe"

Według e-petrol.pl średnie ceny paliw w maju były "wyraźnie niższe" w porównaniu z kwietniem: benzyna 95 kosztowała średnio 6,54 zł/l (spadek o 23 gr), autogaz 2,99 zł/l (spadek o 9 gr), a olej napędowy 6,17 zł (spadek o 50 gr). Jak wskazano, niższe ceny paliw okazały się korzystne dla operatorów detalicznych, których marże wzrosły w porównaniu z kwietniem - szczególnie w przypadku benzyn. "Na litrze benzyny 95 marża detaliczna wyniosła 19 gr, na dieslu 9 gr, a na autogazie 33 gr" – podali eksperci.

W ich opinii hurtowe ceny paliw na przełomie maja i czerwca "nie zmieniały się istotnie". Analitycy przekazali, że "w porównaniu z poprzednim piątkiem metr sześcienny 95-oktanowej benzyny potaniał o 52,80 zł i średnio w oficjalnych cennikach rafinerii kosztuje (...) 5147,40 zł". Zwrócili jednak uwagę, że podrożał olej napędowy, którego cena na przestrzeni tygodnia wzrosła o 15,20 zł. Diesel jest aktualnie wyceniany przez producentów na 4898,80 zł/metr sześc.

Cena paliwa. "Mamy do czynienia z chwilą oddechu"

Specjaliści e-petrol.pl przypomnieli, że w czwartek w Stanach Zjednoczonych udało się sfinalizować procedurę odnośnie ustawy o maksymalnym zadłużeniu USA na poziomie 31,4 mld dolarów. "W konsekwencji oddala się widmo niewypłacalności państwa, co mogłoby zadziałać negatywnie dla światowych rynków finansowych – tym samym mamy do czynienia z chwilą oddechu i zastrzykiem optymizmu, co już widoczne jest w cenach surowca" - ocenili.

"Według prognoz agencji Reutera i banków, takich jak HSBC i Goldman Sachs, dalsze cięcia produkcji są mało prawdopodobne – choć saudyjski minister ds. naftowych sugerował, że zmiana jest możliwa" – podsumowali analitycy portalu.

Posłuchaj:

 

To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj z oferty "taniej na zawsze". Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>

TOK FM PREMIUM