Chór medyków nagrał cover utworu Coldplay. Zadedykował go osobom niewidomym

Są lekarzami, studentami medycyny, pielęgniarkami i ratownikami medycznymi - ich misją jest pomaganie. Robią to także poprzez śpiew. Wcześniej nagrali teledysk o pracy medyków podczas pandemii. Teraz opowiadają o życiu osób niewidomych. - Chcemy zwrócić uwagę na tematy trudne, ale bardzo ważne - mówi jedna ze śpiewających lekarek.
Zobacz wideo

Mowa o zespole wokalno-instrumentalnym Medici Cantares, który działa przy Bydgoskiej Izbie Lekarskiej. Powstał w 2011 roku, z inicjatywy dr Hanny Śliwińskiej. Grupę tworzą medycy i miłośnicy muzyki. W swoich muzycznych projektach poruszają tematy społecznie trudne, związane z promocją zdrowia i pozytywnych relacji międzyludzkich. 

W 2020 roku nagrali m.in. teledysk do utwóru "Human", który miał być wsparciem dla pracowników ochrony zdrowia walczących z pandemią koronawirusa. - W naszym najnowszym teledysku "Całkiem nowy świat" pokazujemy osoby niewidome, dla których ich niepełnosprawność nie stanowi żadnych barier - mówi TOK FM Natalia Kazimierczak, śpiewająca lekarka. To cover utworu "Paradise" zespołu Coldplay. Tekst napisał Jacek Mikołajczyk, zastępca dyrektora ds. artystycznych Teatru Syrena z Warszawy.

- W teledysku występują kucharz, masażystka, wiolonczelista, a także dziewczyna pracująca w palarni kawy. Aleksandra Żak, Nicola Radzicka, Kamil Żak i Sebastian Greń pokazują, że dzięki zmysłom, takim jak węch, dotyk, smak czy słuch, mogą realizować swoje pasje i pracować (...). Oni udowadniają, że są normalnie funkcjonującymi ludźmi i chcą być traktowani na równi z osobami widzącymi. Pragną być doceniani i szanowani - opowiada Kazimierczak.

Z "lekarskim" chórem zaśpiewał Roland Świstek - student Katedry Dyrygentury na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

 

15 października obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Białej Laski. W Bydgoszczy znajduje się najstarsza w Polsce, obchodząca w tym roku 150-lecie istnienia, placówka kształcąca dzieci i młodzież z dysfunkcją wzroku. To Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille'a. Ośrodek cyklicznie realizuje kampanię społeczną: "Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie", zresztą na budynku ośrodka, wisi baner z takim napisem. - Poprosiliśmy dyrekcję Ośrodka o zgodę na wykorzystanie tej sentencji w naszym muzycznym projekcie. Nie tylko wyrazili na to zgodę, ale również pomogli nam dotrzeć do swoich byłych podopiecznych, którzy zostali bohaterami naszego teledysku - opowiada nasza rozmówczyni.

Zespół Medici Cantares niebawem będzie organizował nabór wokalistów. - To nie muszą być lekarze, ratownicy czy pielęgniarki. Ważne, żeby były to osoby, które - tak jak my - kochają muzykę i chcą się zaangażować - podsumowuje Kazimierczak.

TOK FM PREMIUM