W tym województwie co dwie godziny ktoś ma udar. Najmłodszy pacjent miał ledwie 18 lat
Z danych łódzkiego oddziału Narodowego Fundusz Zdrowia wynika, że co dwie godziny jakiś mieszkaniec lub mieszkanka Łódzkiego ma udar. Jeszcze częstsze są zawały. Bardzo długo leczy się również powikłania po nich - w przypadku udarów często pacjenci nie wracają już nigdy do pełnej sprawności.
Niepokojące jest również to, że zarówno w przypadku zawałów, jak i udarów znacznie obniżyła się granica wieku osób, których dotykają. Coraz częściej są to pacjenci w wieku około 40 lat. Najmłodszy pacjent w województwie łódzkim z udarem w ubiegłym roku miał 18 lat, a najstarszy 107. - Obaj na szczęście przeżyli, ale nie wiemy, jak to wpłynęło na ich komfort życia. Nie wiemy, jakie są skutki, czy są pacjentami sprawnymi, czy mniej sprawnymi - mówi rzeczniczka łódzkiego NFZ Anna Leder.
Na rozwój chorób układu krążenia wpływa wiele czynników związanych z stylem życia. - To nieodpowiednia dieta, palenie tytoniu i picie alkoholu, stres czy brak ruchu. Jeśli idziemy z psem na wolny spacer, to pamiętajmy, że nie jest to wystarczająca aktywność fizyczna - wyjaśnia rzeczniczka NFZ.
To wszystko prowadzi do otyłości, cukrzycy czy nadciśnienia tętniczego krwi. Wtedy wzrasta zagrożenie zawałem serca lub udarem. Czynniki, które na to wpływają, jesteśmy w stanie wyeliminować czy ograniczyć sami i dzięki temu zminimalizować ryzyko zachorowania.
Badaj się, bo możesz!
Od kilku lat w Polsce dostępny jest Program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia (CHUK). Początkowo nie cieszył się powodzeniem wśród łodzian i mieszkańców regionu. W 2020 r. i w 2021 r. korzystało z niego ok. 3,8 tys. pacjentów rocznie. Rok temu zainteresowanie zwiększyło się i przebadano ponad 17 tys. pacjentów. W tym roku od stycznia do końca sierpnia w Łódzkiem na badania w ramach CHUK zgłosiło się ponad 39 tys. pacjentów.
- Mamy w naszym regionie aż dziesięciokrotny wzrost zainteresowania programem, co daje nam dobry wynik w skali kraju, gdzie obserwuje się pięciokrotny wzrost. Z jednej strony jest się z czego cieszyć, z drugiej strony - wciąż jeszcze wiele osób nie decyduje się na badania - mówi Anna Leder.
Nie musisz czekać do okrągłych urodzin
Program jest przeznaczony dla osób od 35. do 65. roku życia. Wydłużono więc wiek grupy docelowej. Nie to jednak jest największym udogodnieniem. - Wcześniej program obejmował pacjentów w interwałach co pięć lat, czyli na przykład 40, 45, 50 lat. A teraz możemy skorzystać z niego również, jeśli znajdujemy się wewnątrz tych przedziałów czasowych. Czyli jeśli ktoś teraz czyta ten artykuł, a ma 41 lat, to nie musi czekać do 45. urodzin - również może się wybrać na badania. Jeśli to zrobi, to kolejne będzie mógł wykonać w przedziale czasowym pomiędzy 45. a 50. rokiem życia - wyjaśnia rzeczniczka.
Jak dostać się na badania? Najpierw należy się zapisać do lekarza pierwszego kontaktu. - Nie możemy tego zrobić przy okazji leczenia grypy czy innej choroby. Idziemy do lekarza wtedy, gdy jesteśmy zdrowi i wtedy też wykonujemy badania - dodaje Anna Leder.
Ankieta, pytania i badania
Lekarz zada nam pytania i wypełni ankietę. Są w niej pytania dotyczące m.in. naszych nałogów, diety i tego, ile się ruszamy. - Jest to bardzo wnikliwa ankieta, która uświadomi nam, jaki jest nasz styl życia - mówi rzeczniczka łódzkiego NFZ. - Potem lekarz zmierzy nam kilkukrotnie ciśnienie krwi i zleci badania krwi. To będzie panel lipidowy czyli m.in. badanie cholesterolu - wylicza.
Dzięki temu dowiemy się np., czy zły cholesterol nie jest za wysoki i czy dobry jest we właściwiej ilości. Potem na podstawie ankiety, badań i pomiaru ciśnienia lekarz określi dziesięcioletnie ryzyko zachorowania na zawał bądź udar. - Może być niskie, ale może też być wysokie. To będzie dla nas alarmujący sygnał, że najwyższy czas podjąć działania, wdrożyć leczenie, zacząć wizyty u kardiologa, schudnąć, a przede wszystkim zmienić styl życia. Wszystko po to, aby uniknąć zawału czy udaru nawet w młodym wieku. A zdarza się, że młodzi ludzie mają wysokie ryzyko, na przykład 23-procentowe. Lekarz z nami to omówi, więc dostaniemy jasną odpowiedź i plan działania - podsumowuje rzeczniczka.
Program jest bezpłatny, a realizują wszystkie poradnie podstawowej opieki zdrowotnej.
-
Pan Jan tak trudnych czasów nie pamięta. "Nie ma nawet na utrzymanie rodziny"
-
Szef MSWiA: Poszukiwany Sebastian Majtczak został zatrzymany
-
Baszir z Iranu w zamknięciu spędził 113 dni. Teraz chce od Polski zadośćuczynienia
-
Skatowany we wrocławskiej izbie wytrzeźwień. "To nie pierwszy przypadek"
-
To nie był pierwszy wypadek Sebastiana Majtczaka? Są nowe informacje
- Ten sondaż to game changer? Władza w Polsce może się zmienić. Poseł wskazuje moment przełomowy
- Pierwszy błąd popełnili jeszcze "na mieście". Ekspert bezlitosny dla policji ws. śmierci w izbie wytrzeźwień
- Afera po publikacji filmu Wardęgi o youtuberach. Jest doniesienie do prokuratury
- Wybory. Tutaj karty do głosowania już czekają w długich szarych tubach. O co chodzi?
- Janusz Kowalski o wyższości polskiego makaronu nad włoskim. Ekspertka załamuje ręce