Karol Nawrocki planuje swoje pierwsze ułaskawienie. Kim jest Adam Borowski?
Prezydent Karol Nawrocki poinformował, że rozważa ułaskawienie Adama Borowskiego w ramach "pierwszego pakietu ułaskawień", jednak - jak podkreślił w wywiadzie dla Telewizji Republika - póki co nie podjął w tej sprawie decyzji. Kim jest Adam Borowski i za co usłyszał wyrok?
- Prezydent Karol Nawrocki zapowiedział, że zlecił w sprawie Adama Borowskiego analizę prawną;
- Adam Borowski został skazany na sześć miesięcy pozbawienia wolności za wypowiedź o Romanie Giertychu;
- Borowski to działacz opozycji PRL i publicysta. W 2025 roku zaangażował się w kampanię prezydencką jako członek komitetu poparcia Karola Nawrockiego, a w grudniu 2025 roku został powołany do Rady ds. Kombatantów przy Prezydencie RP.
Mija szósty miesiąc Karola Nawrockiego w Pałacu Prezydenckim. Prezydent nie ma jeszcze na swoim koncie żadnych ułaskawień, ale - jak zapowiedział w Telewizji Reoublika - wkrótce możemy spodziewać się pierwszych decyzji w tym obszarze. - (Dokumenty- red.) są już gotowe na moim biurku - przekazał Nawrocki.
Prezydent ujawnił też, kogo planuje ułaskawić jako pierwszego. Chodzi o Adama Borowskiego - działacza opozycji PRL skazanego za znieważenie posła Koalicji Obywatelskiej i byłego ministra edukacji Romana Giertycha. Jak podkreślił Karol Nawrocki, zlecił swoim współpracownikom przygotowanie analizy prawnej.
Nawrocki mówił o Borowskim jako o "bardzo odważnym człowieku, który zawsze stawał po stronie Polski". "Jestem zaniepokojony tą sytuacją, bo znam człowieka. Nie wiem, jak wyglądają opinie prawne, spłyną do mnie w przyszłym tygodniu i będę podejmował decyzje" - zadeklarował prezydent.
Kim jest Adam Borowski?
Adam Borowski (ur. 21 lipca 1955 w Warszawie) to działacz opozycji demokratycznej i niepodległościowej w PRL, wydawca i działacz społeczny. W latach 70. pracował w warszawskich przedsiębiorstwach budowlanych i energetycznych, a od 1979 studiował zaocznie historię na Uniwersytecie Warszawskim, skąd został relegowany po wprowadzeniu stanu wojennego.
Od 1980 roku Borowski angażował się w działalność opozycyjną, kolportując niezależne wydawnictwa i działając w NSZZ "Solidarność", gdzie pełnił funkcje związkowe w swoim zakładzie pracy. Po 13 grudnia 1981 organizował strajk, działał w podziemnych strukturach "Solidarności", a także współorganizował manifestacje oraz akcje upamiętniające ofiary pacyfikacji kopalni "Wujek".
W lipcu 1982 roku został aresztowany, a w maju 1983 roku skazany na karę więzienia, którą po apelacji podwyższono, a następnie obniżono na mocy amnestii. W 1984 wyszedł na wolność warunkowo. W drugiej połowie lat 80. współtworzył i prowadził podziemne oficyny wydawnicze, był związany z Solidarnością Walczącą, a w 1988 został ponownie zatrzymany za przewóz nielegalnych wydawnictw.
Po 1989 Adam Borowski założył Oficynę Wydawniczą "Volumen", działał w środowiskach prawicowych i niepodległościowych, m.in. w Lidze Republikańskiej i Przymierzu Prawicy. Organizował wystawy historyczne i współtworzył Fundację "Pamiętamy". Od lat 90. zaangażowany był także w działania na rzecz Czeczenii, pełniąc funkcję honorowego konsula Czeczeńskiej Republiki Iczkerii w Polsce oraz działając na rzecz uchodźców.
W kolejnych latach zasiadał w organizacjach społecznych i patriotycznych, a także próbował swoich sił także jako polityk - w 2019 i 2023 roku kandydował do Sejmu z listy Prawa i Sprawiedliwości, ale bez sukcesu. W 2025 roku wszedł do komitetu poparcia Karola Nawrockiego, a po jego zwycięstwie - w grudniu 2025 roku został powołany do Rady ds. Kombatantów przy Prezydencie RP.
Adam Borowski skazany za zniesławienie Romana Giertycha. Co powiedział?
W styczniu 2026 został Borowski prawomocnie skazany na pół roku pozbawienia wolności za zniesławienie Romana Giertycha. Chodzi o słowa byłego opozycjonisty wypowiedziane na antenie Telewizji Republika w kontekście posła KO oraz afery Polnordu. Borowski stwierdził wówczas, że Giertych jest adwokatem, który "współpracuje z przestępcami". "Zapewniał nie tylko taką tarczę prawną, ale tutaj dawał swoich znajomych, godził się na to, żeby jego znajomi byli tymi słupami" - mówił Borowski.
W odpowiedzi Roman Giertych złożył prywatny akt oskarżenia, zarzucając Borowskiemu zniesławienie. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia podzielił argumentację posła KO i skazał publicystę na karę sześciu miesięcy pozbawienia wolności. Po ogłoszeniu wyroku Borowski zapowiedział, że nie zamierza go wykonać oraz nie przeprosi Giertycha.
Posłuchaj:
Źródło: Telewizja Republika, Polsat News, Wikipedia