,
Obserwuj
Polityka

"Morawiecki gra na figurę ofiary". Lewicka: Może będzie go chciało przytulić PSL?

oprac. Anna Siek
2 min. czytania
22.07.2026 17:48

- Mam wrażenie, że w najbliższych dniach delikwenci zostaną zawieszeni - tak o sytuacji w PiS mówił w "Wywiadzie politycznym" senator Krzysztof Kwiatkowski. Polityk ocenił, że były premier "gra na figurę ofiary". 

Władysław Kosiniak-Kamysz i Mateusz Morawiecki [zdjęcie archiwalne]
Władysław Kosiniak-Kamysz i Mateusz Morawiecki [zdjęcie archiwalne]
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Zbliża się termin ultimatum, jakie władze PIS postawiły członkom stowarzyszeń. Mateusz Morawiecki i wielu członków jego stowarzyszenia nie podpisują lojalek. Senator Krzysztof Kwiatkowski przypomniał w "Wywiadzie politycznym", że w dyskusjach między politykami PiS-u pojawiają się określenia typu "stul pysk", a tych, którzy podpisali lojalki, nazywa się "lizusami". - To wygląda trochę, jakbyśmy wrócili do lat 90. do historii polskiej prawicy, to się wtedy nazywało Konwent św. Katarzyny - mówił gość Karoliny Lewickiej.

Jaki scenariusz nas czeka? - Mam wrażenie, że w najbliższych dniach delikwenci zostaną zawieszeni - uważa senator. Kwiatkowski zgodził się z Lewicką, że Mateusz Morawiecki "gra na figurę ofiary". - To w polskiej polityce jest wyjątkowo nośnym paliwem politycznym. Myślę, że Morawiecki ma właśnie taki scenariusz, a w tle może mieć kilka innych. Bo jak teraz zostanie wyrzucony, to później może być przez prezesa przytulony, jak kiedyś Zbigniew Ziobro - powiedział. 

- A może Morawieckiego będzie chciał przytulić PSL? - pytała dziennikarka TOK FM. - Intuicja mi podpowiada, że może i Morawiecki by chciał, ale dla PSL to jest scenariusz co najwyżej trzeciorzędnego wyboru. Polskie Stronnictwo Ludowe robi wszystko, żeby samodzielnie przekroczyć próg wyborczy. Trzymam za nich kciuki - mówił Kwiatkowski, podkreślając, że KO chwali sobie współpracę "z przyjaciółmi" z PSL. - Jest wiele elementów, które nas łączą - podkreślił. 

Za co Donald Tusk chwali PSL? Jak skończy się głosowanie w Senacie ws. wyboru prezesa Instytutu Pamięci Narodowej? Dlaczego senator KO nie poprze wybranego przez Sejm Mateusza Szpytmy? Całej rozmowy Karoliny Lewickiej z Krzysztofem Kwiatkowskim posłuchać można w aplikacji TOK FM. 

Źródło: TOK FM