Kiedy wyniki wyborów? "Mamy nadzieję, że tak szybko jak po pierwszej turze"
- 1 czerwca druga tura wyborów prezydenckich. O godzinie 21 tego dnia poznamy wyniki sondażu exit poll, czyli ankiety wśród osób wychodzących z lokali wyborczych;
- Oficjalne wyniki PKW poda prawdopodobnie w poniedziałek rano;
- Szef Krajowego Biura Wyborczego Rafał Tkacz podkreślał w TOK FM na co zwrócić uwagę, głosując.
Kiedy Państwowa Komisja Wyborcza przedstawi oficjalne wyniki wyborów? - Mam nadzieję, że co najmniej tak samo szybko jak po pierwszej turze - odpowiedział szef Krajowego Biura Wyborczego Rafał Tkacz. Według niego powinno to nastąpić w poniedziałek o poranku.
- Najważniejsze jest, aby ostatnia komisja policzyła głosy w miarę szybko i nie popełniała błędów. Każdy powrót obwodowej komisji wyborczej do swojej siedziby i konieczność sporządzenia ponownego protokołu to kilka godzin straty - mówił gość "Poranka Radia TOK FM".
Zaznaczył, że sondaże przedwyborcze pokazują bardzo zbliżone wyniki obu kandydatów, dlatego "tym bardziej należy solidnie i bezbłędnie policzyć głosy".
Szef PKW tuż przed wyborami zabrał głos. Podał istotne dane
Kiedy głos będzie ważny
Rafał Tkacz przypomniał, że aby głos był ważny, należy oddać go na jednego kandydata. Na karcie do głosowania w kratce przy nazwisku kandydata trzeba postawić znak "X". Muszą się tam znaleźć dwie przecinające się linie. - Nie stawiamy ptaszków, kółeczek - podkreślał.
- Sprawdzamy, czy karta ma pieczęć obwodowej komisji wyborczej, najlepiej zginamy kartę, żeby nie było wątpliwości co do tajności i wrzucamy ją do urny. Wtedy możemy być pewni, że nas głos będzie ważny - mówił.
Ten mechanizm pomógł wygrać Trumpowi. To samo będzie w Polsce?
Skupić się na pracy
Szef KBW zaapelował do członków obwodowych komisji wyborczych, aby "wykonywać swoją pracę zgodnie z przepisami prawa, zgodnie z wytycznymi PKW". - Muszą skupić się na swoich działaniach, czyli właściwie stwierdzić tożsamość wyborcy, sprawdzić, aby we właściwym miejscu się podpisał, czy wydana karta do głosowania jest prawidłowa, czy jest pieczęć obwodowej komisji wyborczej - wyliczał. Do ich zadań należy również m.in wprowadzenie danych do systemu informatycznego i przekazanie protokołu do okręgowej komisji wyborczej.