,
Obserwuj
Śląskie

SOR-y na Śląsku oblężone, lekarka ostrzega. "Zaczyna się okres największej chorobowości"

oprac. Katarzyna Rogowska tokfm.pl, PAP
3 min. czytania
12.11.2025 10:06

Sezon infekcyjny rozpoczął się na dobre, a liczba pacjentów zgłaszających się do szpitali i lekarzy rodzinnych wyraźnie rośnie - ostrzega PAP dr Marta Frejowska-Reniecka, kierująca Oddziałem Pulmonologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Barbary w Sosnowcu.

fot. Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl
  • Dr Marta Frejowska-Reniecka podkreśla znaczenie profilaktyki - zaleca szczepienia przeciw grypie, RSV i COVID-19 oraz unikanie dużych różnic temperatur;
  • Apeluje, by osoby z objawami infekcji pozostały w domu i nie narażały innych, zwłaszcza seniorów;
  • Lekarka zwraca uwagę na konieczność konsultacji lekarskiej przy przedłużających się objawach oraz na rolę higieny, maseczek, zdrowej diety i ruchu w zapobieganiu chorobom.

- Przekonujemy się o tym każdego dnia, patrząc na liczbę pacjentów w szpitalnym oddziale ratunkowym i na skierowania od lekarzy rodzinnych. Zaczyna się okres największej chorobowości - powiedziała w rozmowie z PAP dr Frejowska-Reniecka.

Lekarka przypomina, że w tym czasie kluczowa jest profilaktyka. Oprócz odpowiedniego ubioru i unikania dużych różnic temperatur, zaleca szczepienia przeciwko grypie, RSV oraz COVID-19. - To wciąż choroby, które mogą prowadzić do poważnych powikłań i hospitalizacji - podkreśliła.

Specjalistka zaapelowała również, by osoby z objawami infekcji nie narażały innych. - Jeżeli mamy niepokojące objawy, zostajemy w domu, nie idziemy do pracy. Podobnie w przypadku dzieci - nie posyłajmy ich do szkoły, by nie roznosiły chorób i nie narażały starszych członków rodziny, szczególnie dziadków, u których infekcja może mieć ciężki przebieg - zaznaczyła dr Frejowska-Reniecka.

Lekarka zwróciła uwagę, że przedłużające się objawy - takie jak kaszel czy chrypka utrzymująca się po infekcji - powinny być sygnałem alarmowym. - Musimy uważać, aby powikłania po chorobach wirusowych nie przerodziły się w poważny problem, jak nadkażenie bakteryjne czy zapalenie mięśnia sercowego. W takich przypadkach należy zgłosić się do lekarza rodzinnego lub poradni specjalistycznej - powiedziała.

Redakcja poleca

Nie tylko szczepienia. Jak uchronić się przed RSV?

Szczepienia przeciw grypie zapobiegają zachorowaniom u ok. 40-70 proc. zaszczepionych osób, w zależności od sezonu oraz liczebności szczepionych. Zmniejszają ryzyko zachorowania i zapobiegają rozwojowi groźnych powikłań np. ze strony układu krążenia. Szczepienie powinno odbywać się co roku, najlepiej przed rozpoczęciem sezonu infekcyjnego, który w Polsce trwa od jesieni do wiosny.

Zaszczepić się powinny zwłaszcza osoby z grup wysokiego ryzyka wystąpienia powikłań pogrypowych i osoby, które mogą stanowić źródło zakażenia dla osób z grupy wysokiego ryzyka oraz ci, którzy ze względu na specyfikę wykonywanej pracy są szczególnie narażeni, np. pracownicy ochrony zdrowia.

Dodatkowo lekarka zaleciła stosowanie maseczek ochronnych w miejscach publicznych oraz szczególną dbałość o higienę rąk i dezynfekcję. Jak podkreśliła, odpowiedzialne podejście i przestrzeganie prostych zasad profilaktyki może znacząco zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się chorób w społeczeństwie.

Jak dodała, oprócz szczepień i unikania skupisk ludzi, na odporność korzystnie wpływają zdrowa dieta i ruch na świeżym powietrzu - o ile warunki pogodowe na to pozwalają.

Najczęstsze objawy zakażenia RSV

  • katar,
  • kaszel,
  • gorączka,
  • uczucie ogólnego rozbicia,
  • ból głowy, ból mięśni.

W przypadku ciężkiego przebiegu infekcji pojawia się nadreaktywność oskrzeli, suchy kaszel, świszczący oddech oraz duszność. Może dojść do powikłań w postaci zapalenia płuc i oskrzeli, zapalenia tchawicy, a także zaburzeń sercowo-naczyniowych oraz układu nerwowego.

Posłuchaj:

Źródło: PAP