,
Obserwuj
Polska

Duda dziękuje Radiu Maryja. "Ufam, że będą państwo nadal wytrwale strzec chrześcijańskiego dziedzictwa RP"

PAP
2 min. czytania
02.08.2025 16:25
Prezydent Andrzej Duda w sobotę podziękował wspólnocie Radia Maryja za wszystkie lata spotkań i troski o dobro wspólne. W liście z okazji celebrowanego w Toruniu 17. Dziękczynienia w Rodzinie podkreślił, że w ciągu dwóch kadencji prezydenckich wielokrotnie spotkał się z tym środowiskiem.
|
|
fot. Karol Porwich / Karol Porwich/East News

 

  • List Andrzeja Dudy do wspólnoty Radia Maryja odczytała jego doradczyni Beata Kempa;
  • "Ufam, że będą państwo nadal wytrwale strzec chrześcijańskiego dziedzictwa Rzeczypospolitej Polskiej" - podkreślił prezydent;
  • Duda dodał, że głęboki szacunek budzą w nim dzieła Rydzyka jak Radio Maryja, "Nasz Dziennik", Telewizja Trwam czy Akademia Kultury Społecznej i Medialnej.

 

Dziękczynienie w Rodzinie to coroczne spotkanie wspólnoty Radia Maryja, określanej jako Rodzina Radia Maryja. Mszy świętej w toruńskim Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce, abp Antonio Guido Filipazzi.

Prezydent w liście odczytanym przez jego doradczynię Beatę Kempę wyraził wdzięczność dla założyciela Radia Maryja o. Tadeusza Rydzyka, który - jak zaznaczył - zainspirował długą tradycję obchodów Dziękczynienia w Rodzinie. Podziękował duchownemu za liczne projekty medialne, edukacyjne i dobroczynne oraz za długoletnie przewodzenie społeczności.

Rodzina Radia Maryja

"Słowo 'rodzina' ma dla nas, Polaków, znaczenie szczególne. Rodzina to dom, bezpieczeństwo, tożsamość i zaufanie. Dzieje naszej Ojczyzny składają się z doświadczeń milionów polskich rodzin zbudowanych na fundamencie wartości chrześcijańskich i umiłowaniu Rzeczypospolitej. Państwa wspólnota jednak zaświadcza, że takie więzi kształtują się nie tylko wśród krewnych, że rodzina to też wierność ideałom łączącym ludzi" - napisał Andrzej Duda.

Andrzej Duda podkreślił, że w ciągu dwóch prezydenckich kadencji wielokrotnie spotykał się z Rodziną Radia Maryja i zwracał się do niej w listach przy rozmaitych okazjach. Zaznaczył, że głęboki szacunek budzą w nim dzieła, które swój początek miały w Toruniu, jak Radio Maryja, "Nasz Dziennik", Telewizja Trwam, Akademia Kultury Społecznej i Medialnej.

"Jestem pewien, że misja realizowana przez państwa od ponad 30 lat wpłynęła w znaczący sposób na społeczeństwo polskie. (…) Dziękuję za państwa codzienne świadectwo jedności. Niech nigdy nie gaśnie w państwa sercach entuzjazm, motywacja do służby Bogu i ojczyźnie. Dziękuję za wszystkie lata naszych spotkań i troski o dobro wspólne. Ufam, że będą państwo nadal wytrwale strzec chrześcijańskiego dziedzictwa Rzeczypospolitej Polskiej" - podkreślił prezydent.