Szczecin dołoży do wyborów, by zwiększyć frekwencję
Pierwszym działaniem o profrekwencyjnym charakterze było otwieranie urzędu miasta w niestandardowych godzinach. W ostatnią sobotę (7 października), ale także w tygodniu - do godziny 18 - można było pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania, dopisać się do spisu wyborców czy po prostu przyjść i upewnić się, do której komisji jesteśmy przypisani.
Zainteresowanie było bardzo duże, a w kolejce po zaświadczenie o prawie do głosowania stać trzeba było nawet godzinę. - Czuję, że to wyjątkowe wybory, a dla mnie pierwsze. Nie jestem ze Szczecina, studiuję w tym mieście. Nie chcę, żeby mój głos się zmarnował - mówi TOK FM Małgorzata, studentka pierwszego roku.
Darmowa komunikacja
W Szczecinie w najbliższą niedzielę na głosowanie tramwajami i autobusami dojechać będzie można za darmo. - W dniu wyborów do Sejmu i Senatu mieszkańcy miasta zostaną zwolnieni z opłat za przejazdy środkami komunikacji miejskiej - informuje Kacper Reszczyński z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego.
Nie byłoby to możliwe, gdy nie zgoda radnych. Rada Miasta odpowiednią uchwałę w tej sprawie podjęła już 5 września. Jak czytamy w dokumencie: '15.10.2023 r. zwalnia się mieszkańców zamieszkujący na terenie Gminy Miasto Szczecin oraz gmin położonych w obrębie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego, z którymi Szczecin ma podpisane stosowne porozumienie (Dobra, Police oraz Kołbaskowo), z opłat za przejazdy środkami lokalnego transportu zbiorowego organizowanego przez miasto'.
Darmowy transport dla niepełnosprawnych
Dodatkowo - mimo zmiany przepisów i likwidacji dofinansowania dowozu osób z niepełnosprawnościami do lokali wyborczych - szczeciński MOPR bierze ten koszt na siebie. Osoby z orzeczeniem na zamówienie takiego kursu do lokalu wyborczego mają czas do piątku 13 października.
Zapotrzebowanie na transport można zgłaszać w godzinach 8-14 pod numerami telefonów: 91 42 43 555 lub 697 066 240. Pod powyższymi numerami telefonów udzielane będą także wszelkie informacje dotyczące przewozów.
- Osoba z niepełnosprawnością, dla której realizowany będzie transport, musi mieć ze sobą ważne orzeczenie o niepełnosprawności, które trzeba będzie okazać kierowcy. Transport będzie realizowany w niedzielę wyborczą w godzinach 9-15 w miarę istniejących możliwości przewozowych, wynikających z kolejności przyjmowanych zgłoszeń - wyjaśnia Maciej Homis rzecznik prasowy miasta ds. pomocy społecznej.