Jak zachęcić dziecko do czytania? "Pokazać, a nie kazać"

Czy w dobie wszechobecnych ekranów, dynamicznych filmików i bajek na wyciągnięcie ręki, czytanie może być dla dziecka frajdą? Jak zachęcić najmłodszych do sięgania po książki i czerpania przyjemności z ich lektury? Te pytania w najnowszym odcinku podcastu "Co z Ciebie wyrośnie?" Karolina Oponowicz zadała Iwonie Pietrzak - Płachcie pierwszej bibliotekarce z tytułem Nauczyciela Roku.

Na początku spotkania rozmówczyni Karoliny Oponowicz podkreśliła, jak ważny - nie tylko dla niej samej, ale dla całego środowiska bibliotekarzy - jest fakt, iż doceniono ją nagrodą Nauczyciela Roku 2022. - W strukturach szkolnych nauczyciele bibliotekarze są przezroczyści, ich dobroczynna moc jest niedoceniana – powiedziała Iwona Pietrzak – Płachta. Dodała także, że biblioteki są często w szkołach składzikami na niepotrzebne rzeczy, a przez uczniów bywają postrzegane wyłącznie jako wypożyczalnie lektur.

Jej zdaniem to duże nieporozumienie, bowiem w dzisiejszych czasach, kiedy książki są powszechnie dostępne, biblioteki muszą oferować znacznie więcej, by przyciągać do sobie czytelników.

Dlatego właśnie prowadzona przez siebie bibliotekę szkolną w podlubelskiej wsi Pliszyn zamieniła w „Wypożyczalnię Skrzydeł".

To projekt za który Pietrzak – Płachta wielokrotnie była wyróżniona nagrodą Mistrza Promowania Czytelnictwa oraz prestiżową nagrodą im. Janusza Korczaka.

Pomysł zrodził się z zasłyszanego kiedyś cytatu „ptaki mają skrzydła, a ludzie mają książki". Od tamtej pory postanowiła, że nie będzie wypożyczać dzieciom książek, tylko skrzydła.

- Chciałabym, by uczniowie którzy otwierają drzwi biblioteki nie widzieli książek na półkach, tylko historie pulsujące pod okładkami i słyszeli szelest skrzydeł gotowych zabrać ich do lotu w te krainy słów. Bo przecież w każdej książce ktoś mieszka, mieszka jakiś świat – opowiada Nauczycielka Roku.

Zapytana o praktyczne wskazówki, jak zachęcić dziecko do czytania, zaczęła od stosowanej przez siebie od zawsze zasady: pokazać, a nie kazać.

- Idąc do biblioteki, czy księgarni pozwólmy dziecku pokręcić się po alejkach i samodzielnie wybrać książkę.

U małych dzieci ważne, by stworzyć wyjątkową atmosferę wokół książki. Opowiedzieć o tym, że książka szeleści, kiedy bierzemy ją w ręce i przeglądamy jej strony, ponieważ w jej środku mieszka historia i jakiś bohater. To pozwala na budowanie dobrych skojarzeń z czytaniem. Zdaniem Iwony Pietrzak – Płachty niezwykle istotne jest wspólne czytanie. Rodzice powinni jak najdłużej towarzyszyć dziecku w czytaniu, tak długo jak ono im na to pozwala.

Podkreśla też, by nie wartościować książek, po jakie sięgają dzieci, bo nawet jeśli teraz ich zainteresowanie wzbudzi jakaś średniej jakości lektura, być że dzięki niej dziecko zaciekawi się książkami i z czasem sięgnie po coś bardziej wartościowego

Istotne jest także stworzenie specjalnego miejsca do czytania, choćby miała to być miękka pufa w kącie mieszkania, czy dywan wyciągnięty na szkolny korytarz.

Karolina Oponowicz zapytała swoją rozmówczynię o audiobooki. Zdaniem bibliotekarki to wspaniały wynalazek. Badania pokazują, że w na dzieci słuchanie audiobooków działa podobnie jak czytanie, rozwija w taki sam sposób jak zwykła lektura książek.

Warto, żeby rodzice pamiętali, że współczesne dzieci funkcjonują inaczej niż oni w ich wieku, trudne nakładać na nie własne wzorce z dzieciństwa. To dotyczy również czytania. Dlatego Nauczycielka Roku radzi rodzicom, by nie przekreślać audiobooków, a docenić ich wartość.

Na koniec Iwona Pietrzak – Płachta wymieniła swoje rekomendacje książkowe dla różnych grup wiekowych.

Zapraszamy do słuchania. Wszystkich rozmów Karoliny Oponowicz, znanej także jako Najgorsza Matka Świata, posłuchaj TUTAJ >>>

TOK FM PREMIUM