"Zamknij czarną mordę". Sąd: Nie będzie kary. Znikoma szkodliwość

Nie odpowiedzą za obrażenie kobiety na tle rasowym, bo sąd właśnie umorzył sprawę. Dwaj mieszkańcy Lublina zostali oskarżeni przez prokuraturę o znieważenie Mulatki z powodu koloru jej skóry. Procesu jednak nie będzie.

Całe zdarzenie miało miejsce w marcu 2012 roku. Pani Kamila, Mulatka, była w kiosku, gdy weszło do niego dwóch mężczyzn. Chcieli kupić szklane lufki do palenia tytoniu.

Jak ustaliła prokuratura, gdy wychodzili, najpierw to kobieta użyła słów "Ty białasie". Potem oni, już na ulicy, mieli nazwać dziewczynę "bambusem", używając przy tym także innych, również niecenzuralnych słów. Świadkiem była sprzedawczyni z kiosku.

Początkowo przed sądem mieli odpowiadać wszyscy: w jednym procesie pani Kamila za znieważenie mężczyzn, a w drugim oni - za obrażenie kobiety. Ostatecznie sprawę kobiety umorzono jeszcze w prokuraturze. Prokuratura uznała bowiem, że do znieważenia doszło, ale nie jest to przestępstwo ścigane z urzędu, bo mężczyźni nie zostali znieważeni publicznie, na ulicy, tylko w kiosku.

Teraz sąd umorzył też sprawę oskarżonych mężczyzn. Zrobił to z powodu znikomej szkodliwości społecznej czynu. Uzasadnienie ma być znane w ciągu siedmiu dni.

DOSTĘP PREMIUM