Reprywatyzacja w Łodzi. Ponad 100-letni spadkobiercy, kwity na kartce z zeszytu. Prokuratura rozszerza śledztwo

Po interwencji Radia TOK FM łódzka prokuratora rozszerzyła śledztwo w sprawie nielegalnej reprywatyzacji w mieście. Chodzi o kamienicę przy Zachodniej 101 w Śródmieściu.
Zobacz wideo

Wcześniej w tej sprawie prokuratura prowadziła śledztwo dotyczące nielegalnego przejęcia dwóch innych łódzkich kamienic. Chodzi o adresy Zachodnia 31 i Narutowicza 85. Po interwencji TOK FM dochodzenie zostało rozszerzone także o kamienicę przy Zachodniej 101 w Śródmieściu. W ich nielegalne przejęcie mogą być zamieszane te same osoby.

Według relacji byłych już mieszkańców budynku przy Zachodniej, w 2001 r. mieli pojawić się rzekomi spadkobiercy (od tego czasu kamienica kilkukrotnie zmieniała właściciela; wtedy zaczęli też wyprowadzać się ówcześni lokatorzy). Ich pełnomocnik miał najpierw przejąć od miasta nieruchomość, a potem sprzedać ją firmie, dla której pracował. Akt notarialny do całej transakcji miała sporządzić jego żona.

Jak mówili dawni mieszkańcy budynku, pełnomocnik miał reprezentować potomków dawnych właścicieli, którzy już wtedy mieliby ponad 100 lat. W dodatku pełnomocnictwa, którymi dysponował, miały zostać sporządzone na kartkach z zeszytu, a dawni właściciele mieli w ogóle nie mieć dzieci.

Między innymi tymi wątkami zajmuje się prokuratura. W grę wchodzi też kwestia fałszowania ksiąg wieczystych. – Nie możemy wykluczyć takiej ewentualności. Gdybyśmy mieli do czynienia z wadliwie przeprowadzonym postępowaniem o stwierdzenie nabycia spadku, można mówić o składaniu fałszywych zeznań, zapewnień spadkowych, o wyłudzeniu poświadczenia nieprawdy – mówi Krzysztof Kopania, rzecznik łódzkiej Prokuratury Okręgowej.

Odpowiedzi najwcześniej w przyszłym roku

Za oszustwo w sprawie nielegalnej reprywatyzacji może tu grozić do 10 lat więzienia.

Jednak finału sprawy możemy szybko nie doczekać. O pomoc w ustaleniu prawowitych spadkobierców nieruchomości śledczy zwrócili się do Australii, Izraela i Szwecji. Odpowiedzi mogą przyjść najwcześniej w przyszłym roku.

Ściągnij aplikację TOK FM i słuchaj sprytnie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (3)
Łódź. Reprywatyzacja. Kwity na kartce z zeszytu, ponad 100-letni spadkobiercy. Prokuratura rozszerza śledztwo
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 2 razy 2

  Kazde zdziwienie bylo tepione w zarodku.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 1 raz 1

  Tia.... postpeerel to panstwo, w ktorym dziwic nic nie moglo, 130 letni spadkobierca czy spadek volumenu vatowskiego przy wzroscie stawki i sprzedazy. To byl kraj w ktorym nie dziwilo nic, a normalnosc uznawano za dziwnych.

 • mgrstepien

  Oceniono 3 razy 1

  Na szczęście Napoleon Schetyna ogłosił wczoraj wyniki wyborów. To już koniec PiSu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX