Terlecki "zdumiony" sytuacją w Teatrze Słowackiego. "To nie miejsce na eksperymenty nieudaczników"

Jestem zdumiony, że to tak długo trwa, i że decyzja zmiany dyrekcji nie nastąpiła znacznie wcześniej, po poprzednich wyczynach pana dyrektora i tego teatru - powiedział wicemarszałek Ryszard Terlecki o planach odwołania dyrektora Teatru Słowackiego w Krakowie.

W poniedziałek w Radiu Kraków wicemarszałek Ryszard Terlecki został zapytany o plany odwołania Krzysztofa Głuchowskiego z funkcji dyrektora Teatru im. Juliusza Słowackiego. - Jestem zdumiony, że to tak długo trwa, i że decyzja zmiany dyrekcji nie nastąpiła znacznie wcześniej, po poprzednich wyczynach pana dyrektora i tego teatru – powiedział wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

Jak podkreślił, Teatr Słowackiego "to teatr z ogromną tradycją, teatr historyczny, w oczywistym sensie narodowy" i nie powinien być miejscem "eksperymentów jakichś nieudaczników". - Mówię o dyrektorze, a także o reżyserach spektakli, które tam ostatnio się pojawiały – dodał wicemarszałek.

Odwołanie dyrektora Teatru Słowackiego

W czwartek zarząd województwa małopolskiego wszczął procedurę odwołania Głuchowskiego w funkcji. W oświadczeniu zarząd uzasadnił taką decyzję nieprawidłowościami, jakie wykazał audyt w teatrze. Chodzić ma o naruszenie przepisów zamówień publicznych oraz o niedopełnienie dbałości o dobre imię placówki.

Z decyzją nie zgadza się Głuchowski, oceniając, że to kara za "Dziady" w reż. Mai Kleczewskiej, skrytykowane przez małopolską kurator oświaty Barbarę Nowak i przez ministra edukacji Przemysława Czarnka. Głuchowskiego popiera zespół teatru oraz politycy opozycji. W sobotę przed teatrem odbył się protest mieszkańców i artystów, sprzeciwiających się odwołaniu dyrektora. Przedstawiciele krakowskich teatrów, m.in. Narodowego Starego Teatru, Teatru Ludowego, Łaźni Nowej przedstawili listy poparcia dla dyrektora podpisane przez ich zespoły.

Wszczęcie procedury odwołania Głuchowskiego z funkcji dyrektora Teatru Słowackiego oznacza, że zarząd województwa zwróci się do ministra kultury, związków zawodowych, twórczych z opinią nt. obecnego dyrektora i pracy teatru. Po uzyskaniu opinii zarząd podejmie ostateczną decyzję.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM