Ile wynosi 13 emerytura na rękę? Tegoroczna "trzynastka" jest rekordowa. Będzie kilka terminów wypłat

13 emerytura 2022. ZUS już rozpoczął wypłaty "trzynastek". Tegoroczne świadczenia będą wyższe niż rok temu, w dodatku nie będą pomniejszone o podatek. Sprawdź, jaka będzie wysokość trzynastej emerytury.

Ile wynosi 13 emerytura 2022 netto? Tegoroczna trzynastka wyższa niż rok temu

Od 1 kwietnia ZUS rozpoczął wypłaty tegorocznych trzynastych emerytur. Świadczenie wypłacane jest w wysokości najniższej emerytury 2022, która po waloryzacji wynosi 1388,44 zł brutto i jest wyższa o 87,56 zł niż w 2021 roku. 

W 2022 roku Ministerstwo Finansów zaniechało poboru podatku od trzynastej emerytury. Świadczenie zostanie pomniejszone jedynie o składkę zdrowotną, która wynosi 120,46 zł. 

Zatem trzynasta emerytura 2022 netto wynosi 1217,98 zł.

- Szacowany koszt tegorocznych trzynastek to 13,1 mld zł. Pierwsza transza świadczenia kierowana jest do ponad 1 mln seniorów. W ich portfelach znajdzie się dzisiaj ponad 1,2 mld zł – mówił minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

13 emerytura - kiedy wypłata? - część emerytów pieniądze ma już na kontach

W tym roku „trzynastka" zostanie wypłacona w 6 transzach razem z kwietniowymi emeryturami. Seniorzy, którzy otrzymują swoje emerytury na początku miesiąca, powinni mieć już na kontach także "trzynastki"

Trzynasta emerytura 2022 - dodatkowe świadczenie otrzyma każdy emeryt

Trzynasta emerytura jest świadczeniem wypłacanym z urzędu od 2019 roku, a od dwóch lat gwarantowanym ustawowo dla wszystkich emerytów i rencistów. Świadczenie to przysługuje osobom, które w dniu 31 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, mają prawo do świadczeń określonych w ustawie.

TOK FM PREMIUM