Nadchodzi największa susza od lat. Będzie jeszcze drożej!

Susza to globalny problem, która coraz częściej dotyka Polskę. Oznacza nie tylko ryzyko pożarów, ale ma także duży wpływ na ceny żywności. Obok inflacji, rosnących opłat za energię i cen paliwa, susze w Polsce zwiększają i tak już wysokie ceny produktów żywnościowych.Co zdrożeje najbardziej?

 Po zimnym początku wiosny jest susza. Te czynniki za to odpowiadają

Po chłodnym marcu i kwietniu wzrosło zagrożenie związane z suszą. Jak podał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowy Instytut Badawczy (IMGW-PIB), brak opadów, wiatr i wysokie usłonecznienie sprawiło, że w czterech województwach wilgotność gruntu osiągnęła poziom odpowiadający suszy glebowej - 30 proc. Chodzi o województwo lubuskie, wielkopolskie i kujawsko-pomorskie. Średni i niski stan wód w dorzeczu Wisły i Odry i niżówki w innych rzekach oznaczają wzrost zagrożenia suszą hydrologiczną. Sytuacja pogorszyła się na początku maja, gdy brakowało odpowiednich opadów deszczu (powyżej 20 mm w ciągu doby). Dodatkowo coraz wyższe temperatury powietrza w ciągu dnia i nocy zwiększają parowanie.

Susza 2022 to nie jedyny problem producentów żywności. Z czym jeszcze się borykają?

Brak wydajnych opadów stwarza ryzyko tzw. suszy rolniczej. Może się to odbić negatywnie na produkcji krajowej żywności. Od kilku lat maj i czerwiec przynoszą serie upalnych dni. Już w zeszłym roku susza była dotkliwa, ale w najbliższych tygodniach, jeśli nie pojawią się deszcze, skutki suszy mogą poważnie nadwyrężyć nasze portfele. W tym roku może dojść do spiętrzenia negatywnych czynników, które podniosą jeszcze bardziej ceny żywności. Jej produkcja rośnie w dramatycznym tempie i droższe paliwa, energia oraz nawozy nie wyczerpują listy. Teraz producenci żywności, którzy uruchamiają radar opadów, mają kolejny powód do zmartwienia. Jeśli nie pojawią się deszcze, tegoroczne plony będą dużo słabsze i co się z tym wiąże - znacznie droższe. Długotrwała susza zagraża zwłaszcza Polsce Zachodniej i Środkowej, ale może także wystąpić w innych regionach - na przykład na Pomorzu i Wschodzie kraju.

Susza 2022 wpłynie na wzrost cen żywności. Te produkty drożeją najbardziej!

Susza odbije się m.in. na zbiorach zbóż oraz warzyw i owoców. Ceny warzyw wzrosły w ostatnim czasie o 22 proc., w tym wybijają się ceny pomidorów, które podrożały aż o ponad 62 proc. oraz kapusty (52,4 proc.) i ogórków – o ponad 37 proc.

Wzrost cen roślin oleistych przekłada się na rosnące ceny olejów. W Polsce dotyczy to zwłaszcza oleju rzepakowego, którego zbiory były w ubiegłym roku niskie. W kwietniu olej podrożał średnio aż o 54,9 proc. O niewiele mniej wzrosła cena masła - 51,2 proc.

Wzrost cen oleju na świecie napędzają rosnące ceny ropy, tym bardziej, że oleje są biokomponentami w paliwach. Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego wojna na Ukrainie i susza w Europie mogą sprawić, że ceny żywności po wakacjach mogą być wyższe o prawie 20 proc. Dlatego krajowym producentom żywności coraz bardziej opłaca się eksport żywności. Braki na polskim rynku zastępuje import, który też cen podnosi ceny żywności.

Zdaniem ekspertów klimat w Polsce będzie się coraz bardziej pogarszał. Zapowiadane dziś w nocy burze nie poprawią wysuszonego podłoża. Burze dają bowiem gwałtowny opad, który szybko spływa do rzek i morza. Do tego w dalszym ciągu nie mamy odpowiedniego systemu retencji, który pomoże zatrzymywać wody opadowe - chodzi np. o zbiorniki na deszczówkę. Do tej pory nie wprowadzono na większą skalę rozwiązań, aby retencję polepszyć - szczególnie w regionach, gdzie susze często występują.

TOK FM PREMIUM