Mieszkania jak więzienna cela spełniają normy? Tricki deweloperów na obejście prawa. Uważaj co kupujesz

Coraz częściej mówi się o absurdalnie małych mieszkaniach wystawianych na sprzedaż. Także właściciele tych na wynajem, żeby zwiększyć zysk potrafią podzielić jeden lokal na kilka mniejszych, a w skrajnych przypadkach dwukrotnie sprzedać tę samą powierzchnię. Co oznacza termin "patodeweloperka" i czy mieszkania jak więzienna cela są legalne?

Najmniejsze mieszkania. Są przepisy, wystarczy ich przestrzegać

Wymagania dotyczące minimalnej powierzchni mieszkań określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny podlegać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2019 poz. 1065 i póź. zm.) Czytamy w nim między innymi:

  • § 94. Mieszkanie powinno mieć powierzchnię użytkową nie mniejszą niż 25 m2.

Inne paragrafy tego samego przepisu określają, że mieszkanie oprócz pomieszczeń mieszkalnych powinno mieć aneks kuchenny, łazienkę czy przestrzeń do składowania, a także miejsce umożliwiające zainstalowanie pralki. Co jeszcze mówią przepisy?

  • § 93. 1. Pomieszczenie mieszkalne, kuchnia oraz aneks kuchenny powinny mieć bezpośrednie oświetlenie światłem dziennym.
  • § 93.2. W mieszkaniu jednopokojowym dopuszcza się stosowanie kuchni bez okien lub aneksu kuchennego połączonego z przedpokojem, pod warunkiem zastosowania (…) wentylacji.

Patodeweloperka. Kto kupuje i wynajmuje małe mieszkania?

Pomimo jasnych przepisów, na rynku nieruchomości pojawiają się oferty, które w żaden sposób nie przypominają mieszkań opisanych w rozporządzeniu. Jak to jest możliwe? To proste, wystarczy, że deweloper określi status lokalu jako… lokal użytkowy.

Takie lokale oczywiście mogą się pojawiać w budynku. Z reguły są zlokalizowane na parterach nieruchomości i przeznaczone są na sklepy, zakłady usługowe czy biura. Coraz mniej dziwi jednak, że w nowo oddanym budynku lokale użytkowe znajdują się, np. na 3 i 5 piętrze, pomiędzy zwykłymi mieszkalnymi, oraz że nie kupują ich właściciele sklepów, tylko osoby, które, wprowadzają się tam i mieszkają.

Wydawać by się mogło, że nie będzie chętnych do zakupu mieszkań nie spełniających wymagań lokalowych. I tu niespodzianka - chętni znajdują się, a małe mieszkania, nawet te oznaczone jako lokale użytkowe, rozchodzą się błyskawicznie. Jeśli kogoś nie stać na więcej, zadowoli się nawet małą powierzchnią, żeby tylko zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe. Tak powstaje patodeweloperka

Mieszkanie do wynajęcia wielkości więziennej celi. Kto na to pozwala?

Mieszkania pojawiające się w ofertach wynajmu potrafią być jeszcze mniejsze od tych wystawianych na sprzedaż. O ogłoszeniach "ceny mieszkań Warszawa" czy "Kraków" - kwoty rosną w zastraszającym tempie. Właściciele mieszkań wiedzą, że zdesperowany student wynajmie cokolwiek, żeby tylko mieć własne łóżko w mieście. Do tego nie stać go na normalne mieszkanie, ale na 9, 15 czy 16 m2. już tak.

Pisaliśmy już o domu pod Warszawą, który został podzielony na 10 kawalerek o powierzchni 9 do 22 m2, a także o mieszkaniu, w którym właściciel podzielił mieszkanie na dwie kawalerki. W obu zaaranżował miejsce do spania na tej samej powierzchni, jedna nad drugą. W rezultacie sąsiedzi śpią każdy u siebie, ale, jak na łóżku piętrowym. Różnica polega na tym, że pomiędzy piętrami łóżka przebiega ścianka działowa sąsiadujących ze sobą mieszkań. Dzięki takiemu trickowi właściciel dwukrotnie wynajął tę samą powierzchnię mieszkania. Inny inwestor rozpoczął budowę nieruchomości, w której dostępne będą mieszkania po 2,5 m2.

Jest popyt - ludzi nie stać na większą powierzchnię, jest więc i podaż - zawsze znajdzie się ktoś, kto chce zarobić więcej.

Czy jednak warunków, w jakich mieszkają Polacy nie powinno kontrolować państwo? Tak dzieje się w wielu krajach. Jednym z nich jest Luksemburg. W tym państwie - mieście, gdzie także popyt na mieszkania jest ogromny, rodzina nie wynajmie mieszkania, które jest zbyt małe.

Kontrolują to władze samorządowe, do przepisów stosuje się właściciel mieszkania, inaczej zapłaci wysoką karę. Nie ma więc sytuacji, w której zostanie wynajęte mieszkanie, niespełniające podstawowych wymagań.

TOK FM PREMIUM