90 mln zł od ZUS na poprawę bezpieczeństwa pracy. Zobacz jak dostać dofinansowanie

W ZUS trwa nabór wniosków na dofinansowanie projektów, które poprawią bezpieczeństwo miejsca pracy. Konkurs ZUS przeznaczony jest dla firm, a jego budżet wynosi aż 90 mln zł. - Wnioski o dofinansowania można składać do 8 lipca - przekazał rzecznik ZUS, Paweł Żebrowski.

Konkurs ZUS na poprawę bezpieczeństwa pracy. Pula jest o 15 mln większa niż rok temu 

Jak poinformował rzecznik ZUS, instytucja nagrodzi projekty, które zmniejszą zagrożenie wypadkami przy pracy lub chorobami zawodowymi. Takie dofinansowanie może pokryć aż do 80 proc. szacowanej wartości projektu i wynieść od 10 tys. do 300 tys. zł na jednego pracodawcę.

Paweł Żebrowski wskazał jakie typy zagrożeń są brane pod uwagę. "Pracodawca może zdobyć dofinansowanie na przykład na działania, które zmniejszą nadmierny hałas, promieniowanie, zapylenie w miejscu pracy czy na sprzęt, który zwiększa bezpieczeństwo pracy na wysokości". Dodał, że lista możliwości jest długa. 

"Łączna kwota, jaką ZUS planuje wydać na poprawę bezpieczeństwa w zakładach pracy, wynosi w tym roku budżetowym 90 mln zł. To o 15 mln zł więcej niż w poprzedniej edycji konkursu" – podkreślił rzecznik.

90 mln zł na poprawę bezpieczeństwa w zakładach pracy. ZUS wskazał, kto może skorzystać z programu

Rzecznik przekazał też do kogo skierowany jest konkurs ZUS. Mogą wziąć w nim udział aktywni przedsiębiorcy, ale tylko tacy, którzy nie zalegają z opłacaniem składek i podatków oraz nie korzystali z dofinansowania ZUS w ostatnich trzech latach.

Ich firmy nie mogą też znajdować się w stanie upadłości, pod zarządem komisarycznym, w toku likwidacji, postępowania upadłościowego lub postępowania układowego z wierzycielem.

Na stronie prewencja zus.pl, znajdziemy szczegóły konkursu, regulamin i wzory potrzebnych dokumentów. Najlepsze projekty wybiorą eksperci Centralnego Instytutu Ochrony Pracy.

Minimalna kwota dofinansowania, o którą może ubiegać się wnioskodawca, wynosi 10 tys. zł. Maksymalne dofinansowanie projektu wynosi 80 proc. jego szacowanej wartości, nie więcej jednak niż 299 tys. zł dla działań inwestycyjnych i 300 tys. zł dla inwestycyjno-doradczych. Środki na ten cel pochodzą w części z funduszu wypadkowego przeznaczonego na działania zapobiegające wypadkom.

Z takiej formy dofinansowania ZUS w poprzedniej edycji konkursu skorzystało około tysiąca pracodawców w Polsce.

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

TOK FM PREMIUM