Uwaga! Bezterminowe prawo jazdy to przeszłość. Sprawdź kto i kiedy musi je wymienić

Osoby, które zdały egzamin na prawo jazdy przed 19 stycznia 2013 roku mają bezterminowe prawo jazdy. Nowe przepisy wymagają jednak zmiany tego dokumentu. Zobacz kiedy trzeba to zrobić.

Prawo jazdy maksymalnie na 15 lat. Te bezterminowe - do wymiany

Od pewnego czasu polskiej prawo jazdy podlega wielu zmianom. Poprawiono nie tylko jego wzór graficzny, ale i zmieniono dane, które zawiera dokument. W 2013 roku zakończono wydawanie bezterminowych praw jazdy.

Oznacza to, że teraz dokument ma oznaczony termin ważności - najdłużej jest ważne przez 15 lat. Z kolei od marca 2019 roku w dokumencie nie są już zamieszczane informacje o miejscu zamieszkania. Jest to wygodne, bo w razie przeprowadzki kierowca nie musi zmieniać danych w dokumencie i ponosić kosztów jego wymiany.

Jak przypomina serwis motoryzacja.interia.pl,  musimy liczyć się z wymianą naszych dokumentów wydanych przed 2013 rokiem.

Prawo jazdy do wymiany. Zobacz kiedy trzeba wymienić dokument

Na szczęście podczas wymiany nie będzie wymagane ponowne przeprowadzanie egzaminu czy wizyta u lekarza, a zmiany dotkną nas dopiero za kilka lat.

Proces wymiany bezterminowych praw jazdy ruszy w 2028 roku i potrwa sześć lat. Po tym czasie każdy kierowca będzie miał uprawnienia z odpowiednią datą obowiązywania i nowym wzorem.

Jeżeli jednak lekarz podczas badań zdiagnozuje u kierowcy poważne kłopoty ze zdrowiem, to ważność prawa jazdy może być skrócona.

Na przykład zdecydować o tym może poważna wada wzroku. Wtedy dokument możemy dostać tylko na 5 lat. Po tym czasie konieczna będzie kolejna wizyta u specjalisty i wymiana prawa jazdy na dalszy okres uprawniający do prowadzenia pojazdów.

Obecnie wymiana prawa jazdy jest konieczna, gdy skończy się ważność tego dokumentu, ulegnie on zniszczeniu lub zagubieniu albo zmienimy nazwisko.

Opłata za prawo jazdy. Ile to będzie kosztować? Sprawdzamy

Sama wymiana prawa jazdy jest prosta - należy wypełnić i złożyć odpowiedni wniosek o wydanie nowego dokumentu wraz z załącznikami w odpowiednim urzędzie. Można też złożyć wniosek o prawo jazdy online, wysłać go pocztą lub przez internet. W momencie składania konieczne jest przedstawienie dowodu osobistego, zdanie starego prawa jazdy oraz dołączenie zdjęcia o wymiarach 35 × 45 mm.

Wymiana prawa jazdy kosztuje 100,50 zł. Jeżeli potrzebujemy badań lekarskich, to będziemy musieli dodatkowo zapłacić za nie 200 zł.

Nie mamy obowiązku dostarczać wyników badań lekarskich, jeżeli wymieniamy prawo jazdy. Zaświadczenie lekarskie jest potrzebne tylko wtedy, gdy mamy terminowe uprawnienia do kierowania pojazdami z powodu problemów zdrowotnych.

Badanie do prawa jazdy wymaga wtedy zbadania wzroku, słuchu, pomiaru cukru, ciśnienia, utrzymania równowagi oraz wywiadu na temat leków, jakie przyjmujemy czy stanu psychicznego potencjalnego kierowcy.

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

 

TOK FM PREMIUM