Czy seniorzy przetrwają inflację? Waloryzacja emerytur 2022 i 2023

Waloryzacja emerytur 2022 miała przynieść poprawę sytuacji seniorów. Tymczasem drożyzna pokrzyżowała plany rządzących i spowodowała, że rosnące ceny podstawowych artykułów, przekroczyły zwaloryzowane wypłaty dla najstarszych Polaków. Ile dostają emeryci i czy w 2023 roku mogą liczyć na więcej?

Inflacja 2022 a waloryzacja emerytur. W kwietniu emeryci dostali podwójne świadczenie

Tegoroczne emerytury po waloryzacji, jak co rok, seniorzy dostawali w kwietniu. Już wtedy widać było, że zaplanowany wzrost świadczeń o 7 proc. nie pokrywa inflacji, która wówczas — wg. danych GUS — wyniosła 12,4 proc.

Co prawda, w pierwszym miesiącu drugiego kwartału emeryci mniej odczuli ciężar wzrostu cen, bo w także wtedy odebrali 13-stą emeryturę, czyli dodatkowe świadczenie wypłacane jednorazowo, co rok. 

14-sta emerytura płatna wcześniej. Wypłaty już od 25 sierpnia

Seniorzy szykują się też do odebrania 14-stej emerytury. Świadczenie, które miało być jednorazową wypłatą w 2021 roku, zostało przedłużone na bieżący rok. Będzie wypłacane już od 25 sierpnia. Każdy emeryt dostanie je razem ze swoją emeryturą.

Wysokość "czternastki" reguluje minimalna emerytura. W tym roku będzie wynosiła 1217 zł. W pełnej wysokości świadczenie dostaną ci seniorzy, którzy mieszczą się w kryterium dochodowym, czyli otrzymują nie więcej niż 2,9 tys. zł. Osoby o wyższych wypłatach miesięcznych z ZUS, dostaną mniej, lub nie dostaną w ogóle.

Przy emeryturach wynoszących więcej niż 2,9 tys.zł działa mechanizm "złotówka za złotówkę" . Oznacza to, że 14-stka jest przyznawana nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego. Jej wysokość jest jednak pomniejszana o kwotę przekroczenia. Jeśli ktoś przekroczy limit dochodów np. o 50 zł, to o tę samą kwotę będzie pomniejszone świadczenie. Najniższe wypłacane świadczenie z tytułu "czternastki" wyniesie w tym roku 45 zł netto.

Waloryzacja emerytur 2023. Wzrosty nawet dwucyfrowe

Mechanizm waloryzacji emerytur polega na tym, że uwzględniana jest średnioroczna wysokość inflacji, powiększona o wskaźnik wzrostu przeciętnego wynagrodzenia.

9 sierpnia wiceminister MRiPS Stanisław Szwed zapowiedział w TVP Info, że przyszłoroczna waloryzacja emerytur zapowiada się rekordowo, a powodem jest to, że panuje wysoka inflacja. Nie podał konkretnych liczb, ale stwierdził, że wzrost może być nawet dwucyfrowy.

Czy w związku z tym przyszłoroczna waloryzacja spowoduje, że emerytury dogonią inflację? Przekonamy się o tym dopiero na początku przyszłego roku.

Czy waloryzacja pokrywa wzrost cen? W 2022 nie pokryła

7 proc., o które zwaloryzowane zostały w tym roku emerytury i renty, to dużo mniej niż wyniosły podwyżki cen. Jak podała Polska Agencja Prasowa, powołując się na badanie przeprowadzone przez ASM Sales Force Agency pod koniec lipca tego roku, rekord wzrostu cen pobił rynek tłuszczowy (86 proc.). Nabiał (21 proc.), piwo i używki (19 proc.), produkty sypkie (12 proc.) i mięso, wędliny i ryby (11 proc.) osiągnęły wzrosty dwucyfrowe. 

Tak dużych podwyżek cen, nie pokryła nie tylko waloryzacja emerytur 2022, ale też dwa jednorazowe świadczenia 13-stka i 14-stka.

TOK FM PREMIUM