Jeśli jej nie usuniesz, zapłacisz mandat. Nowe przepisy dotyczące naklejek na samochód

Starą naklejkę na szybę samochodu lepiej usunąć, żeby nie mieć kłopotów. Według nowych przepisów drogowych za pozostawienie nalepki kontrolnej można zapłacić nawet 3 tys. złotych.

Nowe przepisy drogowe. Zniesiono obowiązek naklejki na szybę samochodu

Z tej informacji na pewno ucieszy się wielu kierowców. W niedzielę 4 września 2022 roku straciły ważność obowiązkowe naklejki na samochód z numerem rejestracyjnym pojazdu. Te nalepki kontrolne były płatne, a także potrafiły narobić kłopotów – trzeba było pamiętać o ich zmianie przy okazji zmiany tablic rejestracyjnych.

Starą naklejkę na szybę samochodu lepiej usunąć. Za jej posiadanie możesz dostać mandat

Starą nalepkę z numerem rejestracyjnym teoretycznie można byłoby na szybie zostawić na pamiątkę. Prawo nie zakazuje jej posiadania. Nawet w sytuacji, kiedy potrzebujemy przerejestrować nasz samochód – jak tłumaczy serwis Moto.pl – w świetle prawa nie ma to większego znaczenia, czy stara naklejka na szybę samochodu zostanie. Obowiązek jej usunięcia miałby miejsce wtedy, gdyby był obowiązek posiadania nowej, aktualnej. 

Mimo tego za posiadanie starej nalepki kontrolnej po 4 września 2022 r. można dostać wysoki mandat. Dlaczego? Według Moto.pl kontrolujący nasz pojazd policjant może uznać, że taka nieważna naklejka na szybie wkracza w pole widzenia lub ogranicza widoczność. W takim przypadku zadziała art. 97 ustawy Kodeks wykroczeń. A takie wykroczenie pozwala mundurowym na wypisanie grzywny w wysokości od 20 do 3000 złotych.

Nowe przepisy drogowe 2022. Zniknie też karta pojazdu. Oszczędzimy trochę pieniędzy

Razem z obowiązkowymi naklejkami na samochód zawierającymi nr rejestracyjny, zniknie również karta pojazdu. Dzięki temu koszt zarejestrowania samochodu osobowego spadnie w sumie o kilkadziesiąt złotych. 

Jak podało Ministerstwo Infrastruktury, rejestracja pojazdu np. sprowadzonego z zagranicy, zmaleje o 94,5 zł (karta pojazdu to koszt 75 zł, nalepka kontrolna kosztuje 18,5 zł, a opłata ewidencyjna wynosi 1 zł). 

Mniej zapłacimy także w sytuacji, gdy dokonujemy przerejestrowania samochodu już w Polsce zarejestrowanego. Jeśli nie ma konieczności zmiany dotychczasowych tablic rejestracyjnych, ten koszt zmaleje o 19 zł (koszt nalepki oraz opłaty ewidencyjnej w wysokości 50 groszy).

Nowe przepisy drogowe 2022. Skąd te zmiany dot. nalepek i karty pojazdu?

Jak informuje Ministerstwo Infrastruktury, karta pojazdu oraz naklejka na szybę samochodu z numerem rejestracyjnym nie będą już potrzebne, "bo organy rejestrujące pojazdy oraz organy kontroli ruchu drogowego mają dostęp do centralnej ewidencji pojazdów".

- Taką możliwość wprowadziła opracowana przez Ministerstwo Infrastruktury i byłe Ministerstwo Cyfryzacji nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym. Także właściciel, dzięki aplikacji mPojazd, może sprawdzić historię pojazdu on-line – podało ministerstwo w specjalnym komunikacie.

Nowe naklejki na szybę. Obowiązują od 4 maja 2022 r. Czego dotyczą?

Według nowych przepisów drogowych 2022 od 4 maja 2022 roku w Polsce obowiązują z kolei zielone naklejki na samochód. Dotyczą one stref czystego transportu (SCT), które wkrótce mają powstać w całej Polsce – ustanowienie pierwszej z nich zapowiedział już Kraków

Strefy czystego transportu, w których będą obowiązywały wprowadzone 4 maja br. nowe naklejki na szybę, będą specjalnie oznakowanymi obszarami, po których poruszać się będą mogły tylko określone rodzaje pojazdów. Chodzi o te pojazdy, które wytwarzają niewiele spalin, czyli z napędem elektrycznym, gazowym, bądź wodorowym. Pozostałe, wysokoemisyjne pojazdy, będą mogły poruszać się po takiej strefie, ale odpłatnie i w ograniczonym czasie (w godzinach od 9:00 do 17:00 i nie dłużej niż przez trzy lata od momentu ustanowienia danej SCT).

Nowe naklejki na szybę, które umożliwią poruszanie się po strefach czystego transportu, mają kształt ośmiokąta i są koloru zielonego. Na takiej naklejce uwzględniono dane samochodu, takie jak: rok produkcji, rodzaj używanego paliwa, nr rejestracyjny, jak również nazwę gminy, w której znajduje się dana SCT,

TOK FM PREMIUM