Urząd skarbowy korzysta z uprawnień i sprawdza konta Polaków. Na razie "nieśmiało"
Wraz z wejściem w życie Polskiego Ładu rozszerzone zostały uprawnienia urzędów skarbowych.
W ramach zmian przyjęto zapis mówiący, że każdy naczelnik urzędu skarbowego będzie mógł żądać od banków informacji o kontach nawet na etapie postępowania przygotowawczego.
- Wcześniej skarbówka również mogła "zajrzeć" na konto bankowe obywatela, ale tylko w przypadku wszczęcia kontroli podatkowej lub w toku postępowania podatkowego. Teraz już nie jest to konieczne. Wystarczy samo postępowanie przygotowawcze – czytamy na businessinsider.com.pl.
Skarbówka prześwietla konta bankowe Polaków. Są pierwsze dane
Z informacji jakie dziennik otrzymał od Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że urzędy skarbowe zaczęły już korzystać ze swoich nowych uprawnień.
- W lipcu i sierpniu 2022 r. naczelnicy urzędów skarbowych skierowali łącznie 33 wystąpienia do banków na podstawie art. 48 ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej – odpowiedziała KAS na przesłane przez BI pytanie.
- Oznacza to, że przez dwa miesiące fiskus prześwietlił 33 osoby lub podmioty w związku z prowadzonym postępowaniem przygotowawczym. Na razie więc trudno mówić o zmasowanym procederze – czytamy.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, właściciel konta może nawet nie wiedzieć, że urząd skarbowy wziął go "pod lupę".
– Podatnik nie jest nawet informowany o wszczęciu postępowania "w sprawie". Z pewnością wskutek omawianych zmian uszczerbku doznaje ochrona prywatności obywateli – mówiła Business Insider Polska Magdalena Pieślak, menedżer w kancelarii podatkowej Crido.
Zmiany w prawie podatkowym. Pracownicy skarbówki otrzymali większe prawa
Przypomnijmy, zmiana w prawie podatkowym, która weszła w życie już od 1 lipca 2022 roku, umożliwia pracownikom urzędów skarbowych pozyskiwanie informacji dotyczących kont Polaków, już nie tylko w przypadku prowadzonego postępowania, ale też:
- na etapie postępowania przygotowawczego dotyczącego osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa podatkowego lub
- w przypadku prowadzenia czynności wyjaśniających.
Jak informował portal Money.pl, dzięki zamianie określenia "podejrzany" na "osoba fizyczna" w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej – każdy, o kogo zapyta KAS, ma status podejrzanego, a Urząd Skarbowy może pozyskać dane każdego obywatela dotyczące:
- posiadanych lub współposiadanych rachunków bankowych, pieniężnych, a także rachunków papierów wartościowych;
- posiadanych pełnomocnictw do dysponowania takimi rachunkami,
- stanu tych rachunków z podaniem historii wpływów, obciążeń i ich tytułów,
- nadawców i odbiorców transakcji bankowych,
- zawartych umów kredytowych lub pożyczek z podaniem wysokości zobowiązań, celów, na jakie zostały udzielone, jak również sposobu zabezpieczenia ich spłaty,
- zawartych umów depozytowych, umów udostępniania skrytek sejfowych oraz ich historii,
- nabytych za pośrednictwem banków akcji Skarbu Państwa lub obligacji emitowanych przez Skarb Państwa, a także obrotu nimi.
Wraz z wprowadzonymi zmianami, rozszerzona została grupa instytucji, które mają wgląd w prywatne konta Polaków. Do lipca o dostęp do takich danych mogli wnioskować szef Krajowej Administracji Skarbowej oraz naczelnik urzędu celno-skarbowego. Od początku lipca 2022 takie uprawnienie zyskali również naczelnicy urzędów skarbowych.
Co ważne, skarbówka nadal nie może udostępniać pozyskanych informacji bankowych obywateli policji i innym służbom specjalnym.
Wprowadzone zmiany wciąż budzą kontrowersje
Wprowadzone zmiany, budzą jednak sporo kontrowersji.
– Nowelizacja przepisu niewątpliwe ułatwia organom podatkowym dostęp do danych dotyczących rachunków bankowych osób fizycznych i może stwarzać ryzyko, iż dane te będą wykorzystywane do czynności analitycznych urzędów i potwierdzania różnych domniemanych nieprawidłowości jeszcze przed wszczęciem kontroli podatkowej czy kontroli celno-skarbowej – mówiła Magdalena Pieślak w rozmowie z BI.
KAS jednak zapewniała, że do nadużyć dochodzić nie będzie.
— Będziemy przyglądali się wykorzystaniu tych przepisów przez urzędników i funkcjonariuszy. Zadbamy o to, aby te przepisy nie były nadużywane. One mają nam pomóc w pracy, w wykrywaniu przestępców podatkowych i nie będą stosowane bez uzasadnionej przyczyny — mówił przy okazji wejścia w życie przepisów – zapewniał w rozmowie z Business Insider Polska szef KAS Bartłomiej Zbaraszczuk.
-
Gdy policja znalazła jej dzieci w beczce, poczuła ulgę. Jolanta K. - wyrodna matka czy ofiara?
-
Awantura z Polską to temat numer jeden w Ukrainie. Obrywa się też Zełenskiemu
-
Najpierw obdukcja, teraz donos. Aktywista po akcji SOP w Świdniku: Tak tego nie zostawię
-
Katastrofa w seminariach i "ciemna noc" Kościoła. "Stworzono w nim eldorado dla przestępców"
-
Orgia księży w Dąbrowie Górniczej. Duchowny ostro o polskim Kościele: Rozpusta, rozpasanie, bezrozum
- Zemsta Putina? Polak, prezes MTK na liście poszukiwanych przez rosyjskie MSZ
- Warszawa. Ktoś podszył się pod działkowców z Mokotowa? "Sytuacja jest dość dziwna"
- Kolejnemu rządowi PiS "puszczą wszystkie hamulce". "Będą chcieli osłabić lub nawet kupić TVN" [podkast DZIEŃ PO WYBORACH]
- "Kładę się spać i widzę linię, która idzie mi przez salon!". Protesty i okrągły stół w sprawie kolei CPK na Śląsku
- Krzysztof Brejza zawiesił kampanię. "Dotarły do mnie szokujące informacje"