Zaćmienie Słońca 2022. Pod koniec października zjawisko będzie widoczne w całej Polsce
Zaćmienie Słońca 25 października 2022. Będzie widoczne w całej Polsce
Już we wtorek 25 października 2022 r. czeka nas częściowe zaćmienie Słońca. To najciekawsze i najbardziej wyczekiwane zjawisko astronomiczne w 2022 roku – zapowiada serwis Astronomia24. Głębokie, częściowe zaćmienie Słońca 2022 będzie można obserwować w całej Polsce.
Kiedy dokładnie będzie można je oglądać? Do obserwacji warto się przygotować już przed godziną 11:13. Widowisko na niebie zakończy się chwilę po godzinie 13:32. Największa faza zaćmienia będzie widoczna w północno-wschodnich rejonach naszego kraju (faza wyniesie 46 proc.), a najsłabiej zjawisko będzie obserwowane w południowo-zachodnich częściach Polski (od 33 do 35 proc.).
Zaćmienie Słońca 2022. Gdzie na świecie będzie można je oglądać?
Gdzie poza Polską zaćmienie Słońca 25 października 2022 będzie widoczne? Możliwość zaobserwowania tego zjawiska będą mieli mieszkańcy:
- Europy (poza południowo-zachodnią częścią Półwyspu Iberyjskiego),
- północno-wschodniej Afryki,
- południowo-zachodniej Azji.
Zjawisko będzie najlepiej widoczne na biegunie północnym oraz w Rosji.
Zaćmienie słońca 2022. W jaki sposób powstaje? Są trzy rodzaje zaćmienia
Zaćmienie Słońca ma miejsce, kiedy Księżyc znajduje się pomiędzy Słońcem a Ziemią, zasłaniając całkowicie lub częściowo światło słoneczne, które zwykle dociera do Ziemi.
Jak tłumaczy NASA na swojej stronie, istnieją trzy rodzaje zaćmienia Słońca:
- całkowite: jest widoczne z niewielkiego obszaru Ziemi. Ludzie, którzy je widzą, znajdują się w samym centrum cienia, jakie Księżyc rzuca na Ziemię. Niebo staje się wtedy bardzo ciemne, jakby była noc. Aby nastąpiło całkowite zaćmienie, Słońce, Księżyc i Ziemia muszą znajdować się w linii prostej;
- częściowe: ma miejsce, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia nie są ułożone dokładnie w linii prostej. Z ziemskiej perspektywy Słońce jest wtedy zasłonięte jedynie częściowo;
- obrączkowe: ma miejsce, gdy Księżyc znajduje się najdalej od Ziemi. Nie blokuje całego widoku Słońca i wygląda jak ciemny dysk na tle większego dysku, jakim jest Słońce. Widok jest niesamowity – wokół ciemnej powierzchni Księżyca tworzy się świetlista obręcz.
Co ile lat jest zaćmienie Słońca? Można je zaobserwować z Ziemi średnio co 18 miesięcy.
Kiedy możemy się spodziewać kolejnego zaćmienia widocznego z terytorium Polski? Następne częściowe datowane jest na 29 marca 2025 r. Z kolei 7 października 2135 roku w naszym kraju będzie można podziwiać całkowite zaćmienie Słońca. Niestety, nikt z nas już tego nie dożyje.
12 sierpnia 2026 roku z części Europy (między innymi z Islandii i Hiszpanii, niestety nie z Polski) będzie można zobaczyć całkowite zaćmienie Słońca.
Zaćmienie Słońca. Lepiej przygotuj się do jego oglądania, żeby nie uszkodzić wzroku
Oglądając to niezwykłe zjawisko należy pamiętać, aby nie patrzeć bezpośrednio w Słońce, ponieważ można sobie w ten sposób trwale uszkodzić wzrok.
Najlepiej jest zaopatrzyć się w specjalne okulary (przeznaczone dla spawaczy) lub filtry z odpowiednimi atestami, które przypominają folię aluminiową.
Powszechnie polecane stosowanie okularów przeciwsłonecznych, przydymionego szkła, płyty CD lub kliszy rentgenowskiej nie są wystarczającym zabezpieczeniem dla oczu.
-
Nagły zwrot Niemiec. "Traktują Ukrainę jako zasób"
-
Nagroda Nobla 2023. Laureatami w dziedzinie medycyny zostali Katalin Karikó i Drew Weissman
-
"40 tys. głosów nie uda się policzyć". Polonia alarmuje. "Idziemy na katastrofę"
-
"Bezpardonowy roast Tuska". Konwencja PiS i spot z wulgaryzmami, czyli jak wzbudzić "wstręt, odrazę wobec opozycji"
-
Prezydent Andrzej Duda wygwizdany w Nowym Jorku. "Będziesz siedział"
- Poseł PO chce delegatury KE w Lublinie. "Będzie list do Ursuli von der Leyen"
- Byłam na kobiecym evencie Trzeciej Drogi. Można pomylić z Lewicą, gdyby nie jeden szczegół
- Zabrała uczniów na "Zieloną granicę", a potem zaprosiła aktywistkę. "To nie jest film polityczny"
- Zabierzów. Tragiczna śmierć 4-latka. Nowe informacje z prokuratury
- Nowy sondaż. PiS bez szans na większość. Wszystko przez nich