Czarna seria zatruć tlenkiem węgla. Strażacy radzą jak nie dopuścić do tragedii

Zatrucia czadem to prawdziwa zmora sezonu jesienno-zimowego. Pomimo tego, że od lat jednostki straży pożarnej prowadzą akcje edukacyjne, w każdym roku, wiele osób ginie w wyniku zatrucia tlenkiem węgla. Podpowiadamy jak przestrzegać zasad bezpieczeństwa.

"Czarna seria" zatruć czadem

W piątek tlenkiem węgla śmiertelnie zatruł się 64-latek z Dąbrówki w Kujawsko-Pomorskiem. W Poznaniu w podobnych okolicznościach zginęła 68-letnia kobieta i 74-letni mężczyzna, a w poniedziałek śmiertelnie zatruły się czadem dwie kobiety 87-latka i 97-latka.

Strażacy mówią już o "czarnej serii" ofiar tlenku węgla i przypominają, że czad nie ma barwy, zapachu czy smaku, a do tego jest silnie toksyczny. Trudno zauważyć jego obecność, mówi się więc o nim „cichy zabójca".

Zatrucie czadem. Tlenek węgla jest bezbarwny i bezwonny

Czad nazywany jest "cichym zabójcą", ponieważ jest bezbarwny, bezwonny i może nie zostać zauważony.

"Gdy pojawia się w naszym mieszkaniu, w wyniku np. uszkodzonej wentylacji, niewielkie stężenia powodują objawy łudząco podobne do pierwszych objawów przeziębienia – zawroty głowy, nudności, zmęczenie i osłabienie" Jeśli posiadasz w domu urządzenia grzewcze takie jak piec, kuchenka gazowa czy gazowy przepływowy ogrzewacz wody, nie bagatelizuj tych objawów. To może zakończyć się tragicznie!" - alarmuje Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Zgorzelcu.

Co wtedy należy zrobić? Otworzyć wszystkie okna i najlepiej niezwłocznie wyjść z domu na powietrze.

Jak nie zatruć się tlenkiem węgla?

Żeby uniknąć zatrucia czadem, należy zadbać o szczelność instalacji i częstą kontrolę przewodów kominowych (co roku). Ważna jest też prawidłowa wentylacja pomieszczeń. Wentylatory także muszą być przeglądane i czyszczone. W żadnym wypadku nie wolno zatykać kratek wentylacyjnych, chcąc uszczelnić pomieszczenie.

Bardzo pomocne jest też posiadanie czujników, które pozwolą na szybkie wykrycie nieszczelności i zaalarmują mieszkańców w przypadku wykrycia tlenku węgla.

O tym, jakie stosować zasady bezpieczeństwa, żeby nie dopuścić do zatrucia czadem, strażacy radzą na rządowej stronie. 

Urządzenia grzewcze, w których mamy do czynienia z procesem spalania, muszą być właściwie użytkowane. Jest kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa, których należy przestrzegać:

  • zapewnij dostęp świeżego powietrza do mieszkania,
  • zapewnij właściwy odpływ spalin od urządzeń grzewczych – ich montaż i przegląd zawsze zlecaj fachowcom,
  • sprawdź stan techniczny urządzeń grzewczych – nieużywane przez okres letni mogą teraz działać wadliwie,
  • gdy domownicy biorą kąpiel, sprawdź co pewien czas czy w łazience wszystko jest w porządku,
  • jeśli posiadasz garaż, unikaj sytuacji gdy uruchomiony jest silnik pojazdu oraz zamknięta brama wjazdowa.

Źródła: Upday.pl, gov.pl

TOK FM PREMIUM