Elektrownia jądrowa w Pątnowie. Podpisano list intencyjny z Koreańczykami

Ministerstwo Aktywów Państwowych i Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii Korei Płd. zawarły w poniedziałek w Seulu porozumienie ws. współpracy i poparcia dla projektu budowy w Pątnowie elektrowni jądrowej w technologii koreańskiej.
Zobacz wideo

Porozumienie podpisali minister aktywów, wicepremier Jacek Sasin i minister handlu, przemysłu i energii Korei Płd. Lee Chang-Yang. Równolegle firmy PGE, ZE PAK i koreańskie KHNP podpisały w w Seulu list intencyjny ws. opracowania planu budowy w Pątnowie elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię reaktorów APR 1400.

Strony - ministerstwa - deklarują w porozumieniu, że dołożą starań, aby określić zakres współpracy i agendę projektu w Pątnowie, a następnie przygotują zaktualizowaną wersję porozumienia. Strony deklarują też zacieśnienie współpracy w zakresie wymiany niezbędnych informacji.

Porozumienie nie tworzy żadnych zobowiązań w świetle prawa międzynarodowego i nie nakłada żadnych obowiązków na strony - zaznaczono w tekście porozumienia.

W piątek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że pierwszą w Polsce elektrownię atomową ma wybudować amerykański koncern Westinghouse.

Posłuchaj podcastu:

TOK FM PREMIUM