Minister Czarnek rozdzielił środki z budżetu "Inwestycje w oświacie". 31 mln dla organizacji katolickich

Przemysław Czarnek rozstrzygnął konkurs "Inwestycje w oświacie". Większość środków pójdzie do organizacji katolickich, diecezji i parafii, które prowadzą katolickie placówki. To druga część konkursu. W pierwszej z 60 mln aż 55 mln skierował do organizacji katolickich.

Przemysław Czarnek w I turze z 60 mln dotacji, aż 55 mln skierował do kościoła

Budżet konkursu "Inwestycje w oświacie" to 100 mln zł. Beneficjentami programu, zgodnie z założeniami miały być "podmioty niebędące jednostkami sektora finansów publicznych". W rezultacie będą organizacje kościelne, diecezje i parafie.

Tak minister Czarnek i Ministerstwo Edukacji i Nauki rozdzieliło środki.

W pierwszej części konkursu z 60 mln, jakie minister oświaty miał do dyspozycji, aż 55 mln trafiło do organizacji katolickich. Prawdziwym wygranym październikowego rozdania ministerialnych środków była diecezja siedlecka, która dostała 12 mln zł.

Konkurs "Inwestycje w oświacie" czy inwestycja w kościół? W II turze aż 31 mln trafi znów do kościoła

"Wprowadzenie możliwości udzielania dotacji celowej na realizację remontu i inwestycji ma na celu wspieranie systemu oświaty w zakresie dostosowania infrastruktury oświatowej do potrzeb procesu kształcenia" - informuje Ministerstwo Edukacji w opisie programu.

Przemysław Czarnek po skierowaniu do kościoła zdecydowanej większości środków w październiku przekonywał, że w szkołach katolickich uczy się w Polsce 100 tys. dzieci, a one też potrzebują sal gimnastycznych, nowoczesnych sal lekcyjnych i dobrych warunków do nauki.

"Szkoły prowadzone przez stowarzyszenia czy szkoły katolickie, szkoły prowadzone przez różne fundacje nie mają takich możliwości — powiedział Czarnek uzasadniając wybór i sugerując, że szkoły samorządowe mają większe możliwości dofinansowania od katolickich.

Przemysław Czarnek wybrał: miliony dla salezjanów, Sióstr Franciszkanek i zakonu pijarów

Wyborcza.pl przeanalizowała listę zwycięzców i zauważyła, że skład zespołu oceniającego wnioski zmieniał się dwa razy. Obecnie zasiada w nim:

  • Tomasz Moliński — dyrektor departamentu społeczeństwa obywatelskiego w KPRM),
  • Łukasz Marcisz zastępca dyrektora w KPRM,
  • Elżbieta Bojanowska — była wiceminister pracy, rodziny i polityki społecznej,
  • Szymon Dziubicki — mąż wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, członek zarządu Konfederacji Inicjatyw Pozarządowych, której wiceprezesem jest założyciel Ordo Iuris.

A oto kilka nagrodzonych inicjatyw z przyznanymi kwotami powyżej 2 mln zł:

  • 3 mln dla Towarzystwa Salezjańskiego na budowę obiektu przy LO w Legionowie i kolejne 750 tys. na dostosowanie tego obiektu. W pierwszej części TS otrzymało sześć dotacji o wartości 8,3 mln zł. Łączna wartość wsparcia z ministerstwa wyniosła więc 11,3 mln zł,
  • 3,5 mln zł dla Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi Prowincja Niepokalanej. Pieniądze mają być przeznaczone na budowę parkingu przy szkole i remont budynków Katolickiego Zespołu Edukacyjnego
  • 3 mln zł dla zakonu pijarów między innymi na budowę obiektu oświatowo-sportowego przy szkole podstawowej,
  • 3 mln dla Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła na budowę astrobazy przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych oraz wyposażenie szkoły i internatu,
  • 2,5 mln zł dla diecezji pelplińskiej na budowę obiektu przy szkole. Z tej kwoty 0,5 mln diecezja otrzymała w pierwszej części konkursu, teraz dostanie jeszcze 2 mln,
  • 2 mln zł dla Prowincji Zwiastowania Pańskiego Stowarzyszenia Apostolstwa Jezusowego na budowę sali gimnastycznej przy katolickim liceum i szkole podstawowej,

Źródła: gov.pl, Wyborcza.pl

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM