Niedziele handlowe w kwietniu. Będą aż dwie. Sprawdź, kiedy będzie można zrobić zakupy

Niedziele handlowe należą w Polsce do rzadkości. Na 2023 rok wybranych zostało tylko siedem takich, kiedy będzie można zrobić zakupy. W kwietniu natomiast wypadną aż dwie z nich. Podpowiadamy, w którą niedzielę będzie można udać się do sklepów.
Zobacz wideo

Od 2018 roku obowiązują ograniczenia w handlu w niedziele i święta. Natomiast od 2020 roku zakaz handlu obejmuje większość niedziel. W 2022 roku niedziele handlowe wypadły jedynie siedem razy. Podobnie jest w 2023 roku. W związku z ustanowionym kalendarzem najbliższa niedziela handlowa wypada 2 kwietnia. Jednak to nie koniec, gdyż, w ostatnią niedzielę miesiąca, czyli 30 kwietnia również będziemy mogli zrobić zakupy. 

Niedziele handlowe 2023 - kalendarz

W 2023 roku niedziele handlowe wypadają: tydzień przed pierwszym dniem Wielkanocy, w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie oraz w ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, czyli:

  • 29 stycznia,
  • 2 kwietnia,
  • 30 kwietnia,
  • 25 czerwca,
  • 27 sierpnia,
  • 17 grudnia,
  • 24 grudnia – tylko do godz. 14.

- W przypadku, gdy 24 grudnia przypada w niedzielę, stosuje się te same zasady, które dotyczą 24 grudnia, kiedy to dzień ten nie wypada w niedzielę. Oznacza to, że handel w takim dniu po godzinie 14 jest zakazany, oczywiście poza wyjątkami określonymi w ustawie, których zakaz handlu i tak nie dotyczy - wyjaśnia cytowana przez Wiadomości Handlowe Marta Mizerska, radca prawny w kancelarii Penteris.

Handel w niedziele - od kiedy ograniczenia? Przypominamy

Ustawa ograniczająca handel w niedziele, wprowadzona została w 2018 roku. Stopniowo z kalendarza znikały niedziele, podczas których można było robić zakupy. Najpierw były to dwie niedziele, a następnie jedna w miesiącu. Od 2020 roku niedziel handlowych w kalendarzu rocznym nie ma prawie wcale. Ustawa obowiązuje już w pełnym wymiarze, a niedziele handlowe pojawiają się w kalendarzu jedynie przy okazji zbliżających się świąt czy dni wolnych od pracy.

Należy jednak pamiętać, że niedzielny zakaz handlu nie dotyczy m.in. aptek, stacji benzynowych czy lokali gastronomicznych, które otwarte są zwykle we wszystkie niedziele. W przypadku sklepów spożywczych istnieje możliwość zrobienia niedzielnych zakupów, tylko wówczas, gdy klientów obsługuje właściciel danego lokalu usługowego, któremu nieodpłatnie pomagać mogą: małżonek lub małżonka, dzieci, rodzice, rodzeństwo, wnuki albo dziadkowie.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary.

Źródło: Ustawa o zakazie handlu/ Wiadomości Handlowe

Posłuchaj: 

TOK FM PREMIUM