Bon turystyczny 2023. Zostały ostatnie godziny

Bon turystyczny 2023. O północy upływa termin na pobranie bonu turystycznego uprawniającego do dofinansowania do wypoczynku dziecka. Bonem można opłacić zaliczkę na wypoczynek zaplanowany po tej dacie - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W całej Polsce nadal nie zostało aktywowanych ok. pół miliona bonów.
Zobacz wideo

Program Polski Bon Turystyczny (PBT) wystartował 1 sierpnia 2020 r. - Dziś zamykamy ogromny program, który realizował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Obsługa bonu była możliwa dzięki elektronizacji ZUS, jaka dokonała się w ostatnich latach. Program realizowany był w pełni online przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS) – podkreśla, cytowana w komunikacie, prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Bon turystyczny 2023. 90 proc. uprawnionych aktywowało bon

Szefowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zaznacza, że większość uprawnionych osób, ok. 90 proc., aktywowała bon.

Uścińska przypomina, że bon turystyczny 2023 to jednorazowe świadczenie w wysokości 500 zł na jedno dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością – 1000 zł. Można nimi płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce tylko do końca marca 2023 r.

Z danych ZUS wynika, że w całej Polsce nadal nie zostało aktywowanych ok. 0,5 mln bonów turystycznych 2023, a aktywnych bonów jest ok. 3,7 mln.

Polski Bon Turystyczny. Co można nim opłacić? 

Rodzice mogą bonem zapłacić m.in za pobyt w hotelu, pensjonacie czy w gospodarstwie agroturystycznym. Wykorzystując bon można uregulować należność za zorganizowany wypoczynek, np. wyjazd dziecka na kolonię, obóz czy zieloną szkołę, a także jednodniową wycieczkę bez noclegu, o ile obejmuje ona dwie usługi, np. transport i zwiedzanie.

Według danych ZUS w całym kraju płatność bonami przyjmuje około 28 tys. podmiotów. Lista podmiotów turystycznych, u których można zapłacić bonem, jest dostępna na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej (POT).

Bon turystyczny 2023. Komu przysługuje? 

Co do zasady bon turystyczny przysługuje rodzicom, którzy mieli prawo do świadczenia wychowawczego 500 plus w momencie wejścia w życie przepisów o bonie, a także jeśli nabyli do niego prawo między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r. Niektórzy rodzice mogą skorzystać z bonu turystycznego, nawet jeśli złożyli wniosek o świadczenie wychowawcze po 31 grudnia 2021 r. Chodzi o rodziców dzieci urodzonych między 1 października a 31 grudnia 2022 r., którzy wniosek o 500 plus złożyli w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin dziecka.

PUE ZUS - jak aktywować bon turystyczny 2023

Aktywacja świadczenia odbywa się na platformie PUE ZUS. Wystarczy, że po zalogowaniu na swoim koncie PUE rodzic uzupełni dane kontaktowe, a następnie aktywuje bon, otrzymując unikalny 16-cyfrowy numer. Podczas opłaty bonem należy go podać, po czym opiekun SMS-em otrzymuje indywidualny kod, którym potwierdza transakcję.

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM